Sve učestalije lažne dojave vatrogascima: Takve zloupotrebe mogu koštati nečijeg života
"Kad smo stigli vidjeli smo da je riječ o lažnoj dojavi. Dva vozila smo poslali, 10 ljudi. Sve to u vrijeme kad su požari veoma učestali. Neko je koristio ultra broj, a operater ne može da identifikuje čiji je. To nam se sve češće događa, a protiv toga se nemoguće boriti", kazali su nam iz Dispečerskog centra.
Komandir u Profesionalnoj vatrogasnoj brigadi KS Dževad Gibanica kazao je za Klix.ba da bi o lažnim dojavama mogao pričati satima, apelujući da takve dojave mogu koštati nečijeg života.
"Imamo tri operatera u BiH, a hitni pozivi '123', prema policiji, vatrogascima i hitnoj pomoći su besplatni. Imamo situaciju da ljudi to zloupotrebljavaju i zovu nas sa svih tih brojeva. Ima dosta situacija gdje se djeca igraju tako što lažno dojavljuju požare", rekao nam je Gibanica.
Dodaje da se također često dešavaju situacije da kad neko "centralu" pozove iz Istočnog Sarajeva, dobije Profesionalnu vatrogasnu brigadu KS, ili obratno, jer ih "centrala" ne prespoji kako treba.
"Također se dešava da se nalazite na području Viteza, a dobijete vatrogasce u Kiseljaku. Centrale nas ne spajaju kako treba", upozorava Gibanica.
Ističe da se u zapadnim zemljama to vodi kao zloupotreba te da zbog toga postoje određene kazne.
"Na nekih četirili ili šest ulaznih linija dešava se da se djeca igraju pa nam blokiraju sve. Protiv toga se nemoguće boriti. Iz BH Telecoma su nam ponudili da pošalju dopis, pa da onda oni odreaguju, jer ima situacija kad neko sat ili dva uzastopno zove '123'. Očigledno je da nije riječ o nečemu ozbiljnom", navodi Gibanica.
Prema njegovim riječima, jedna sedmica u martu 2017. godine bila je rekordna u posljednjih dvadeset godina po broju požara.
"Sreća u tom periodu nismo imali upada takve vrste. Ali dešavalo nam se da u novogodišnjoj noći ili na nekim drugim proslavama cijelu noć pozivaju vatrogasce kako bi nas blokirali. Dešavalo nam se da kod Muzičke škole, na isto mjesto, dođemo i mi, i policija i hitna. Čak i nekakva picerija sa 10 pica. Lijeka za to nema. Svaki od vlasnika takvih kartica su potencijalne mušterija za bilo kojeg operatera. Oni neće da ih isključe, tako da se vrtimo u krug", zaključio je Gibanica za Klix.ba.