Dodijeljena priznanja
254

Svečanom akademijom u Sarajevu obilježena 50. godišnjica novina "Preporod"

V. K.
Foto: D. S./Klix.ba
(Foto: D. S./Klix.ba)
Svečanom akademijom, koja je održana danas u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu, obilježena je 50. godišnjica kontinuiranog izlaženja Islamskih informativnih novina (IIN) Preporod.

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović je u svom obraćanju naglasio da je Preporod donosio nove reformističke ideje, promovirao islam, afirmirao obrazovanje, savremeno interpretiranje kur'anskih i hadiskih sadržaja i moralno ponašanje.

"Zahvaljujući tome, uz, naravno, i druge faktore - mi u Bosni i Hercegovini, odnosno na prostoru cijele bivše Jugoslavije, danas imamo progresivnu islamsku misao, koja islam predstavlja i argumentirano interpretira kao vjeru civilizacije i kulture visokih moralnih vrijednosti i duboke humanosti. Možda neću pogriješiti ako kažem da je naša islamska misao - svakako i zato što smo na prvoj liniji suočavanja sa savremenim izazovima - najkonstruktivnija i najracionalnija u čitavom islamskom svijetu", rekao je reisu-l-ulema.

Dodao je da nastupi učenjaka na konferencijama širom svijeta, na naučnim skupovima, okruglim stolovima, to zorno pokazuju.

"Preporodova zasluga u tome je, nesumnjivo, velika", poručio je on.

Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba

Glavna urednica Preporoda Senada Tahirović je u svom obraćanju kazala kako pola stoljeća Preporod bilježi puls živog nepokorenog srca naroda, Islamske zajednice, te da je Preporod vjerna "knjiga pamćenja" uspona, stradanja, zatišja i bura, ali i svjedok ustrajnosti i uspjeha.

"Mi promoviramo načela koja zahtijevaju borbu za pozitivnu promjenu. Mi smo naučili da se za dobro i promociju dobra, kao načela naše vjere - mora boriti. Naš današnji program jeste podsjećanje, ali je prije svega, naglašavam – priča o budućnosti. Mi nastavljamo propitivati, analizirati, kritikovati, prepoznavati pozitivne i negativne tendencije u našem društvu ali i u svijetu, boriti se protiv buke koja zaglušuje i dezorijentira, objavljivati pouzdane informacije ne utrkujući se za senzacionalnim naslovima, niti profitom - tako nastavljamo ispunjavati svoju svrhu i misiju", poručila je Tahirović.

Odlukom Organizacionog odbora Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini za obilježavanje 50. godišnjice, ovom prilikom su dodijeljena i javna priznanja.

Reisu-l-ulema Husein-ef. Kavazović je uručio Zlatnu plaketu prethodnom reisu-l-ulemi Mustafa-ef. Ceriću, prof. dr. Hilmi Neimarliji, bivšem glavnom i odgovornom uredniku Azizu Kadribegoviću, prof. dr. Enesu Kariću i dugogodišnjem novinaru Preporoda u mirovini Bajri Pervi.

Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba

Udruženju Illmije i Muftijstvu bihaćkom su dodijeljena Posebna priznanja. Priznanja za urednike Preporoda su dodijeljena dr. Jusufu Ramiću, dr. Orhanu Bajraktareviću, dr. Ekremu Tucakoviću, mr. Mehi Šljivi i Senadi Tahirović.

Dobitnici Plakete za značajan doprinos su Salih Smajlović, Ahmed Mehmedović, Muharem Omerdić, dr. Enes Ljevaković i dr. Selman Selhanović, dok su Priznanja za istaknute ličnosti dodijeljena Aidi Krzić, Mustafi Spahiću i Muhamedu Veliću. Ova priznanja će naknadno biti uručena Hadžemu Hajdareviću i dr. Fikretu Karčiću. Dobitnici Zahvalnice za poslovne partnere su BH Telecom, BBI banka, MI Ovako i BH pošta.

Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba

Prvi broj Preporoda, koji je izašao kao glasilo Udruženja illmije, štampan je 15. septembra 1970. godine, i to na 12 novinskih strana, u crno-bijelom otisku, s dvobojnom varijantom na naslovnoj i zadnjoj stranici. Odštampan je u deset hiljada primjeraka, a tiraž je prevezen taksijem do redakcije, gdje je raspoređivan, adresiran i slat na adrese tadašnjih odbora Islamske zajednice.

Nakon svečane akademije upriličena je i izložba "Enciklopedija našeg identiteta", koju su pripremili članovi Redakcije Preporoda Elvedin Subašić i Safer Muminović.