Svetkovina Svih svetih u Sarajevu: Svijeće i molitva na grobovima pokojnika
Na ovu svetkovinu u sarajevskoj katedrali Presvetog Srca Isusova u Sarajevu nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić predvodio je Euharistijsko slavlje, a tokom dana groblja su bila ispunjena vjernicima na na Svetoj misi slavljenoj nakon molitvi opijela kod grobova pokojnika.
U prigodnoj propovijedi kardinal Puljić je podsjetio da je ova svetkovina u kršćanstvu zaživjela vrlo rano, slaveći se prvo samo kao Dan mučenika, kada su svi oni zajedno bili čašćeni radi njihove hrabre vjere, što su život položili u vjernosti Kristu. Kazao je da je na zapadu Crkva uvela proslavu ove svetkovine u maju, ali da je, zbog velikog priliva hodočasnika u Rim, proslava premještena u jesen, kako bi se ljudi lakše mogli hraniti. Podsjetio je i da se za osam dana u ovom mjesecu može dobiti i potpuni oprost.
Osvrćući se na riječi Ivan apostola u Knjizi Otkrivenja koji govori o "sto četrdeset i četiri tisuće opečaćenih", odnosno spašenih, kardinal Puljić je pojasnio da je u srži toga broj zapravo broj dvanaest koji je u to vrijeme, kako je istaknuo, kod židovskog naroda označavao puninu. Kazao je da se tu zapravo govori o mnoštvu, te da sam Isus nije htio otkriti koliko je onih koji se spašavaju, osim da se radi o brojnima, ali koji su iz svih naroda plemena, puka i jezika.
"Dakle, obuhvata cijelo čovječanstvo jer je Bog otac svih ljudi. Upravo svi su pozvani na spasenje. Bog nikoga nije isključio. Oni koji sarađuju postaju dionici te milosti, postaju proslavljeni", istaknuo je kardinal Puljić dodavši da časteći njih, koji su postigli tu vječnu sreću, mi zapravo postajemo svjesni da se i nama valja truditi da jednog dana postanemo dionici tog zajedništva, prenosi Katolička tiskovna agencija (KTA).
"Slaveći Sve svete u sebi budimo tu svijest - našeg hoda ovom zemljom prema vječnosti", kazao je kardinal Puljić koji je potom podsjetio da su, kao što se dalje navodi u Knjizi Otkrivenja, sveci u nebu odjeveni u bijele haljine koje su oprali i ubijelili ih "u krvi Jaganjčevoj".
Pojasnio je da "oni dođoše iz velike nevolje" što zapravo predstavlja nošenje križa dok hodimo za Kristom raspetim. "Mi smo oprali svoje srce u krsnoj milosti i u krštenju. Opečaćeni smo svetom krizmom i na neki način postajemo dionici, upravo kroz pričest, zajedništva s Kristom jer 'ko mene blaguje neće umrijeti nikada' - to je Isus obećao", podsjetio je kardinal Puljić koji je potom ohrabrio vjernike da se ne boje nevolje dok hode ovom zemljom "jer se od križa ne može uteći". Posvijestio je dalje da što god u ovom životu posjedovali ne predstavlja ništa u odnosu na vječnost. Potaknuo je vjernike da razmišljaju da, iako koračaju kroz vrijeme, prolaznost i ljudsku trošnost, ipak koračaju prema vječnosti te da je stoga, slaveći Svi svete, potrebno u sebi probuditi želju da budemo u zajedništvu s Bogom, upravo u "vječnom svjetlu", kao što kazujemo u molitvi za pokojne.