Svijet je danas ponovo priznao poraz zbog Srebrenice, ali kakve li utjehe žrtvama...
Istovremeno, ono što je možda još važnije, svi odreda su priznali poraz. Poraz zbog nedjelovanja i nespriječavanje pokolja, masovnih ubijanja, genocida. Kako je rekao italijanski premijer, bio je to poraz "naših zajedničkih vrijednosti".
Ovo priznanje Evrope i svijeta može biti samo mala utjeha porodicama žrtava, koje se danas jecale nad mezarima tokom ukopa u Potočarima. Jer, nakon 11. jula, doći će 12. i sve će opet biti po starom.
Veća bi im utjeha možda bila da su im Pompeo, Johnson, Macron i ostali poručili da od sutra više neće živjeti u nepravednom društvu. A ta nepravda bi se, za početak, mogla ispravljati donošenjem zakona o zabrani negiranja genocida u državnom parlamentu.
Ako ta Evropa odnosno svijet visokom predstavniku u BiH Valentinu Inzko ne dopušta da ovaj zakon nametne, jer drugačije se ne može objasniti zašto on u vezi s ovim već nije iskoristio Bonska ovlaštenja, onda bi ako ništa, makar da bi njihove današnje poruke bile vjerodostojne i iskrene, trebali osigurati da negatori genocida i falsifikatori historije oličeni mahom u ovdašnjoj političkoj garnituri u RS-u ne mogu obnašati funkcije na kojima se nalaze niti politički djelovati.
Političar koji je duboko uvrijedio sve žrtve rata, kako je Milorada Dodika danas prozvao Inzko, ni nakon današnjih poruka svjetskih lidera, kada je riječ o priznanju genocida u BiH, zasigurno neće promijeniti svoje ponašanje. Tu ne pomažu ni američke crne liste, barem ne mehanizmi koji su trenutno na snazi.
Jer, zamrzavanje Dodikove imovine u Americi, a što je propisano mjerama SAD-a koji su trenutno na snazi, pa i imovine svih onih koji djeluju protivno Dejtonskom mirovnom sporazumu samo u toj zemlji, ispostavilo se da ne pije puno vode.
Evropa i svijet mora posegnuti za mnogo jačim mjerama, ukoliko želi da Dejton u svim njegovim elementima ne ostane samo mrtvo slovo na papiru.