Predmet Novalić i drugi
85

Svjedokinja na suđenju za respiratore: Uklanjala sam samo višak materijala s portala Vlade FBiH

N. V.
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Svjedočenjem dva svjedoka odbrane, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje u predmetu "Novalić i drugi" zbog sumnjive nabavke 100 respiratora vrijednosti 10.530.000 KM.

Svjedokinja Mirela Eljšan, koja je uposlena u Generalnom sekretarijatu Vlade FBiH, je na pitanje advokatice Fadila Novalića Nine Karačić objasnila šta su njene obaveze na poslu. Rekla je da materijale koji dođu iz pisarnice ona postavlja na e-portal kako bi se ostali ministri mogli upoznati s njima.

Pojašnjavajući proces rada, svjedokinja je kazala da ona izdvoji naziv dokumenta, te da ga nakon postavljanja na e-dokument modifikuje na sva tri jezika, ali ne i sadržaj dokumenta.

Advokatica joj je pokazala dokument, screenshot iz e-dokumenta, od 3. aprila koji sadrži Informaciju o aktivnostima FUCZ, a koji je modificiran naknadno 30. aprila. Svjedokinja je kazala da je na kraju Informacije bio set zaključaka koji je Vladi dat na usvajanje, a da je bio i popratni dokument sa zaključcima, te da je ona obrisala zaključke iz Informacije. Navodi da to obično i radi kada je riječ o višku i staroj informaciji.

“Kontrolom sam vidjela da su prijedlozi zaključaka koji su dostavljeni dopisom navedeni i u informaciji, pa sam izbrisala zadnje tri stranice i vratila na portal kako ne bi stvarali konfuziju na sjednici, kada već imamo prijedloge zaključaka”, rekla je svjedokinja.

Na upit optužene Jelke Miličević da li je neko naredio da se uklone tri stranice sa informacije, svjedokinja je odgovorila da je njen posao da prati kako dokumenti izgledaju, ali da se oni sadržinski ne smiju mijenjati, odnosno dodavati nešto na postojeći.

Tužilac je upitao svjedokinju da li se konkretno sjeća ovog dokumenta, na što je ona odgovorila negativno, da ne čita dokumente, već da ih samo obrađuje. Na pitanje koliko se puta godišnje desi da na e-dokumetima budu navedeni zaključci dva puta i da ih ona mora brisati, svjedokinja je kazala da ne zna, ali da se dešava.

Tužilac je pitao da li je ona sama uočila grešku 30. aprila, iako je sjednica bila održana 9. aprila, na što je ona odgovorila da jeste i to u trenutku kada je započela arhiviranje. Istakla je da je njen zadatak da ne bude duplih zaključaka, te da je to uradila da ne bi bila kritikovana.

Na pitanje tužioca da li je ona skinula dokument, obrisala tri zadnje stranice, te ga ponovo postavila 30. aprila na e-dokument, svjedokinja je potvrdila.

Svjedokinja Dijana Smajlagić, pomoćnica sekretara Vlade FBiH, ispričala je da joj je u opisu posla presigniranje pošte koju dobije iz pisarne, te da su joj tokom marta i aprila 2020. u fokusu bile stvari koje se tiču zaštite njenog i života članova njene porodice, piše BIRN.

Zbog toga je rekla da se sjeća dokumenta koji joj je Odbrana predočila, odnosno informacije FUCZ-a o aktivnostima preduzetim tokom pandemije od 23. marta do 3. aprila, jer su se stvari odnosile na režim kretanja, podatak o respiratorima, nabavci sredstava za zaštitu.

"Sjećam se da je zaključen ugovor o kupovini. (…) Ostao mi je u sjećanju režim kretanja", kazala je svjedokinja.

Prema njenim riječima, ovu informaciju je nakon primanja signirala u Odsjek za pripremanja sjednica Vlade FBiH.

Optuženoj Miličević je svjedokinja negirala da je njena zadaća da bude nadređena osobi koja akte postavlja na portal Vlade, da ima pristup portalu, ali ne i objavljenim informacijama.

Materijali koji dođu u Sekretarijat Vlade, kako je navela svjedokinja, signiraju se istog dana.

Tokom unakrsnog ispitivanja tužioca, svjedokinja je odgovorila da ne zna u koliko su se akata, osim spomenute informacije FUCZ-a, spominjali respiratori, osim informacija Ministarstva zdravstva FBiH koje su navodile da je potrebno sagledati potrebe bolnica za respiratorima.

Svjedokinja se nije mogla sjetiti iste informacije FUCZ-a iz maja 2020., a Tužilaštvo je na kraju prigovorilo njenom iskazu.