Prevencija bolesti
0

Svjetski je dan borbe protiv raka: Polovina svih smrti mogla bi se spriječiti

Piše: D. Dž.
Fotografija je ilustrativnog karaktera. (Foto: I. Š./Klix.ba)
Fotografija je ilustrativnog karaktera. (Foto: I. Š./Klix.ba)
Svjetski dan borbe protiv raka, koji se svake godine obilježava 4. februara, snažan je podsjetnik na podizanje svijesti o ovoj globalnoj krizi.

Svjetski dan borbe protiv raka, koji se svake godine obilježava 4. februara, snažan je podsjetnik na podizanje svijesti o ovoj globalnoj krizi.

Njegova misija nije samo prepoznati izazove s kojima se suočavaju oboljeli od raka, već i naglasiti važnost prevencije, rane dijagnoze i liječenja.

Tema Svjetskog dana borbe protiv raka od 2025. do 2027. godine je "Ujedinjeni jedinstvenošću“ (United by Unique), koja šalje poruku stavljanja ljudi u središte brige, a njihove priče u srce razgovora, usredotočujući se na njihova pojedinačna iskustva.

Rak sve više postaje globalna briga, uz značajan porast slučajeva što se pripisuje duljem životnom vijeku i većem broju osoba starije dobi kod kojih se rak češće dijagnosticira.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), očekuje se da će broj pacijenata oboljelih od raka porasti s 14 miliona u 2012. i 19,3 miliona u 2020., na 30,2 miliona pacijenata do 2040.

Nažalost, broj smrtnih slučajeva povezanih s rakom slijedit će sličan trend rasta i prema predviđanjima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) porast će s 8,2 miliona u 2012. na 16,3 miliona do 2040.

U Bosni i Hercegovini (BiH) rak je drugi vodeći uzrok smrti, odmah iza kardiovaskularnih bolesti. Unatoč sve većem broju oboljelih od raka, zemlji nedostaje jedinstveni nacionalni registar za oboljele od raka, a različiti subjekti i dva entiteta vode samo djelimične podatke za maligne neoplazme.

To je učinilo izazovnim učinkovito praćenje i rješavanje problema raka. Rak predstavlja značajan javnozdravstveni izazov u Bosni i Hercegovini, s visokom stopom smrtnosti i statistike su alarmantne.

Svake sedmice oko 11 smrtnih slučajeva dogodi se zbog raka dojke, a tri žene umiru od raka vrata maternice, koji se uglavnom može spriječiti cijepljenjem i ranim otkrivanjem.

Kao odgovor na ovu krizu, Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, u suradnji s Europskom unijom, Ujedinjenim narodima i lokalnim zdravstvenim vlastima, dalo je prioritet istraživanju četiri ključne vrste raka: vrata maternice, dojke, kolorektalnog karcinoma i prostate.

Ovo istraživanje, koje će biti provedeno ove godine, poslužit će kao temelj za razvoj sveobuhvatnog programa prevencije raka. Cilj je smanjiti smrtnost od raka i poboljšati kvalitetu života pojedinaca diljem Bosne i Hercegovine.

Jedan od najvažnijih aspekata prevencije raka je prepoznavanje da se mnoge smrti od raka mogu izbjeći. Istraživanja pokazuju da bi se otprilike polovica svih smrti od raka mogla spriječiti rješavanjem pet glavnih bihevioralnih čimbenika rizika: loša prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, pušenje, konzumacija alkohola i prekomjerna tjelesna težina. Rješavanjem ovih čimbenika možemo napraviti značajne korake prema smanjenju broja oboljelih.

WHO