Svjetski jevrejski kongres podsjetio na žrtve etničkog čišćenja u Prijedoru
Nakon što su snage bosanskih Srba osvojile Prijedor u aprilu 1992. godine, hiljade nesrpskih civila zatvoreni su u logore u Omarskoj, Keratermu i Trnopolju. Logori su napravljeni kao unaprijed planirana diskriminacija usmjerena protiv nesrpske populacije. Bio je to plan da se protjeraju iz prijedorske općine, podsjetili su iz WJC-a.
Više od 3.300 zatvorenika bili su zloglasnom logoru Omarska od maja do augusta 1992. godine. U njemu su se nalazili i muškarci i žene. Bili su pod naoružanom stražom i brutalnim uslovima. Ubijani su, silovani, bijeni i izgladnjivani. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju optužio je 27 bosanskih Srba zbog zločina koje su počinili u Omarskoj i njenoj blizini. Do maja 2020. godine, 13 njih je osuđeno, napisali su.
During the Bosnian War in the 1990s, ethnic cleansing was committed against Bosnian Muslim and Croatian civilians. In Prijedor, thousands were rounded up and sent to concentration camps, where they were murdered, beaten, raped. The victims are commemorated every year on May 31st. pic.twitter.com/PL9QPUlnbY
— World Jewish Congress (@WorldJewishCong) May 31, 2021
Kako su naveli, u Prijedoru je ubijeno 3.173 nevinih osoba, a među njima je bilo 256 žena i 102 djece. Prijedor ima jednu od najvećih stopa ubistava počinjenih tokom rata, nakon masakra u Srebrenici. Aktivisti se od 2012. godine prisjećaju žrtava na 31. maj. Vlasti Republike Srpske još uvijek ne dozvoljavaju porodicama žrtava etničkog čišćenja da naprave spomenik u sjećanje na njih.