Višak slobodnog vremena
165

Tegeltija nakon VSTV-a postao politički analitičar: Da li je Twitter viza za ambasadorsku poziciju?

R. D.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Milan Tegeltija je u kratkom vremenu od najdužeg podnošenja ostavke u historiji funkcija do, kako mnogi očekuju, skoro izvjesnog nominovanja na neku ambasadorsku funkciju evoluirao u političkog analitičara.

Bivši prvi čovjek Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) svoj Twitter nalog koji je ranije najčešće punio privatnim momentima i majstorijama na harmonici sad koristi za iznošenje tvrdokornih SNSD-ovih političkih stavova kojima kao da želi nagovjesti svoju buduću karijeru.

Neki dan je tako izanalizirao da se Evropa unija treba zabrinuti za svoj status u Republici Srpskoj.

"Ulazak u EU podržava ispod 50% (48,8%) građana RS, za razliku od 2017. godine kada je taj procenat bio preko 60%. EU bi trebalo da se zamisli o razlozima ovog negativnog trenda", napisao je Tegeltija.

Kasnije je dodatno pojasnio uzroke te pojave.

"Sa dolaskom ambasadora Satlera, EU je izgubila evropsku politiku u BIiH i umjesto nje dobila ličnu promociju ambasadora Satlera, zasnovanu na lokalnom populizmu. Na taj način EU politika zasnovana na promociji evropskih vrijednosti, u BiH je izgubila vlastiti identitet i prepoznatljivost", napisao je on.

Dva dana kasnije je iznio i svoje stavove o zamjeni Valentina Inzka te šta to može značiti.

"Zamjena Incka može značiti tri stvari. Prva, jačanje autoriteta OHR dovođenjem čovjeka iza kojeg stoji jaka evropska sila, koji nije kontaminiran dugogodišnjim lokalizovanjem, zauzimanjem strana i gubljenjem autoriteta. Druga, uspostavljanje i demonstracija njemačke interesne zone u BiH, kao kompromisnog rješenja za prevenciju SAD-RUS konfrontacije u evropskom dvorištu te treća put ka gašenju OHR (najmanje vjerovatna opcija). Najvjerovatnija je kombinacija prve dvije stvari", smatra Tegeltija.

Poentirao je kako je Incko "štetočina koji je svojim ostrašćenim zauzimanjem strana i stalnim nagovještajima intervencionizma, godinama hranio nadu jedne strane u mogućnost realizacije njenih maksimalističkih zahtjeva putem medđunarodne zajednice i time onemogućio postizanje unutrašnjih dogovora u BiH".

Da li je ovo samo prolazna faza ili se karijerni politički analitičari trebaju zabrinuti - vrijeme će pokazati.