Tegeltija o zaključku Parlamenta: Direktno narušavaju demokratsku podjelu vlasti
Kako navodi, poslanici parlamenta BIH imaju lak način da se kroz redovnu parlamentarnu proceduru, kroz oba doma Parlamenta, riješe ovog saziva VSTV-a, a to je kroz donošenje novog zakona.
"Ovakav poziv na podnošenje ostavki je suprotan principu podjele vlasti i predstavlja populizam u svom klasičnom obliku. Drugi zaključak Predstavničkog doma oko formiranja istražne komisije parlamenta za ispitivanje stanja u pravosuđu, a posebno u VSTS je potpuno van nadležnosti parlamenta BIH i predstavlja grubo miješanje zakonodavne vlasti u rad organa sudske vlasti i kao takav je potpuno besmislen, nedopušten i direktno narušava nezavisnost pravosuđa i kao takav potpuno neprovodiv", poručuje predsjednik VSTV-a.
Na kraju je podsjetio, u pogledu zaključka u vezi s donošenjem novog Zakona o VSTV-, da je VSTV 2018. godine Vijeću ministara odnosno Ministarstvu pravde BiH dostavio inicijativu za izmjenu ili donošenje novog Zakona o VSTV-u usklađenog sa peer review preporukama Evropske komisije.
Podsjećamo, tokom diskusije u Parlamentu iznijete su žestoke kritike na račun Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH i kompletnog pravosuđa. Iz parlamentarnih klupa danas su se mogle čuti teške riječi poput onih da je VSTV otuđeni centar moći, da pravosuđe nije nezavisno i nepristrasno, ali i da se glavni tužitelji trebaju birati u parlamentima.