BiH
17

TIKA će finansirati preostali dio obnove Ferhadije

Anadolija
Turska državna agencija za međunarodnu saradnju i razvoj (TIKA) saopćila je kako će financirati preostali dio obnove džamije Ferhadija u Banjoj Luci.

Naime, obnova Ferhadije, koja je zbog finansijskih problema obustavljena na određeni period, bit će završena uz podršku TIKA-e.

Inače, Rijaset islamske zajednice BiH pokrenuo je obnovu Ferhadije, ali su skoro svi radovi prethodne godine bili obustavljeni zbog nedostatka materijalnih sredstava.

Banjalučki muftija Edhem ef. Čamdžić prošle godine je za AA izjavio da nema dovoljno novaca za dovršetak obnove ove monumentalne bogomolje. Apelirao je na donatore da osiguraju dovoljno sredstava kako bi već obavljeni radovi bili plaćeni i novi izvršeni, a sve da bi džamija, čuvena po svojoj ljepoti, tokom 2014. godine bila potpuno obnovljena, te zasjala u punom sjaju.

TIKA je i ranije, odnosno 2009. godine, sa 400 hiljada eura podržala obnovu Ferhadije u Banjoj Luci. Ovaj put će ipak podržati ostatak obnove poznate džamije iz Osmanskog perioda kako bi što prije bila otvorena za sve vjernike u tom gradu.

TIKA je 25. marta 2014. godine organizovala tender za preostale radove na obnovi, a u prvoj fazi će biti završeni preostali građevinski radovi u glavnoj prostoriji za molitvu, kao i obnova turbeta i drugih dijelova džamije.

U okviru pomenutog projekta planirano je da dio prostorije predviđene za molitvu bude završen do početka mjeseca ramazana i osposobljen za molitvu.

Također, iz TIKA-e poručuju kako će druga faza projekta, koja se sastoji od postavljanja ukrasa i izrada kaligrafije, početi narednih dana.

Ferhadija, odnosno Ferhat-pašina džamija sagrađena je 1579. godine i predstavljala je jedno od najuspješnijih arhitektonskih zdanja bosanske arhitekture u vrijeme Osmanlija u 16. stoljeću.

Godine 1950. uvrštena je u kulturnu baštinu BiH, a potom i na listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u.

U rano jutro 7. maja 1993. godine u Banjoj Luci je, poslije 414. godina postojanja, džamija do temelja srušena, a njeni ostaci su ubrzo potom odvezeni na deponiju smeća.

No, Ferhadija je bila samo jedna od 16 banjalučkih džamija koje su tokom agresije na BiH od 1992. - 1995. godine do temelja porušene.

Ostavilo je to, kako je zabilježio jedan autor, najdublju, najbolniju ranu u biću i duši Banje Luke, ali i Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, pa se odlukom Rijaseta Islamske zajednice u BiH (IZBiH), nakon završetka agresije na BiH 7. maj obilježava kao Dan džamija.

Podsjećamo, tokom agresije na BiH sušeno je 614 džamija, te 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih vakufskih objekata. Vojska Republike Srpske (VRS) potpomognuta iz Srbije srušila je 534 džamije, a Hrvatsko vijeće obrane (HVO) još njih 80. Uništeno je ili oštećeno više od 80 posto od 1.144 džamija koliko ih je prije agresije bilo na prostoru BiH.