Tri lidera i politika toplo-hladno: Sada je ključna bitka da svako imenuje svoje kadrove
Istina i saga u vezi s imenovanjima traje predugo, mnogima su još prije godinu dana istekli mandati, ali politikantstvo, uslovljavanja i drugi potezi doveli su do faze da skoro dvije godine od općih izbora vladajuće stranke nisu završile proces imenovanja.
Čak se i zakon nerijetko kršio, rokovi probijali, ali jedno je jasno - moraju biti imenovani samo oni kadrovi koje odredi politika, čak je i sposobnost kandidata u drugom planu.
Milorad Dodik, Bakir Izetbegović i Dragan Čović trebali su ove sedmice održati sastanak o temi deblokiranja imenovanja na neke od direktorskih pozicija u državnim institucijama, ali je sastanak prolongiran za sljedeću sedmicu. Postoji nekoliko optimističnih najava da bi se konačno mogao postići konsenzus.
SDA očekuje i želi poziciju direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), ali priželjkuju i poziciju direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), kojom HDZ suvereno godinama vlada. Treba istaći da je aktuelni direktor OSA-e Osman Mehmedagić nedavno Komisiji za nadzor nad OSA-om konačno dostavio fakultetsku diplomu koju su mu tražili, tako da se i taj potez može posmatrati u svjetlu deblokade imenovanja jer je izvjesno da će Mehmedagić ponovo biti predložen za direktorsku poziciju.
SNSD želi svoje ljude na pozicijama direktora Regulatorne agencije za komunikacije (RAK), ali i direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Sve se opet povezuje i s popunjavanjem Vijeća ministara jer SDA čeka da se potvrdi imenovanje Selme Cikotića na mjesto ministra sigurnosti. HDZ, ali i SNSD su nakon njegovog delegiranja poručili da ga neće podržati. HDZ je kao razlog naveo negodovanje hrvatskih boračkih udruženja koja Cikotiću grijeh traže u periodu rata, dok je SNSD-u zasmetalo što je Cikotić u nekoj od knjiga gdje se pojavljuje kao autor pisao "negativno o Srbima".
Ipak, nakon kategoričnog ne u posljednje vrijeme iz SNSD-a stiže nešto blaža reakcija u vidu toga da "postoji mogućnost da SNSD ne podrži Cikotića".
S druge strane, sada treba vidjeti kako će se u cijeloj priči postaviti HDZ, naročito nakon dogovora sa SDA u vezi s Mostarom. Također treba istaći da je sljedeća sedmica za sve tri stranke važna i zbog zasjedanja Zastupničkog doma Parlamenta BiH koji će razmatrati prijedlog SDA i HDZ-a u vezi s izmjenama Izbornog zakona koje se odnose na Mostar.
U konačnici, imenovanja svojih kadrova evidentno zbližavaju nužne partnere u vlasti, a kako će se ponašati nakon imenovanja pokazat će vrijeme.