Tri načina do nove Vlade FBiH: U dva se pita SDA, a u trećem samo Schmidt
Koalicija na federalnom nivou koju čine stranke okupljene oko HDZ-a te SDP, NiP, NS, BHI-KF, SBiH, NES i PDA danas su demonstrirali većinu u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i sa 58 glasova "za" (od 94 prisutna poslanika) izglasala novo entitetsko rukovodstvo.
Ono što je sada potrebno jeste i da Centralna izborna komisija BiH (CIK) formalno potvrdi njihovo imenovanje, što se očekuje u narednim danima. Od trenutka CIK-ove potvrde počinje teći 30-dnevni rok za formiranje novog sastava Federalne vlade.
SDA se ne planira odreći vlasti
S obzirom da je Bradara imenovana iz reda hrvatskog naroda na funkciju predsjednice FBiH, kandidat za premijera ne može biti iz istog naroda. Dogovor Osmorke i HDZ-a je da mandatar za sastav nove vlade bude Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a, iz reda bošnjačkog naroda.
Ipak koalicioni partneri koji imaju većinu u Predstavničkom domu već znaju za problem na putu imenovanja premijera i nove vlade, a to su SDA i DF s obzirom da i oni žele biti dio nove vlasti s obzirom na osvojeni broj glasova na izborima.
Potpredsjednik FBiH Refik Lendo iz SDA je već najavio da njegova stranka neće podržati Nermina Nikšića za federalnog premijera što je jasna najava kako će ići ovaj proces.
Za imenovanje nove vlade FBiH potrebno je da saglasnost da i predsjednik i oba potpredsjednika, a prema dosadašnjim najavama jasno je da Lendo neće pristati da potpiše odluku o vlasti bez SDA, pravdajući to činjenicom da njegova stranka ima većinu u Klubu Bošnjaka Doma naroda te generalno brojem osvojenih glasova na posljednjim Općim izborima.
Ukoliko u predviđenom 30-dnevnom roku se ne postigne rješenje, trenutno nije poznato šta će se dogoditi i kako će novi saziv Vlade FBiH biti imenovan. Osmorka poziva OHR odnosno visokog predstavnika Christiana Schmidta da "raspetlja čvor koji je sam napravio", dok SDA nema ništa protiv, ali da to bude trajno, a ne privremeno rješenje. HDZ se protivi novim potezima Schmidta odnosno korekcijama Ustava FBiH.
Tri opcije
Trenutno su poznate tri opcije. Prva je da se napravi nova većina koja će uključivati i SDA.
Druga opcija je da Federalni parlament donese izmjene ustava i omogući da većina u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH imenuje vladu, kao što je slučaj kod izbora entitetskog rukovodstva.
Treća opcija je da visoki predstavnik nametne neku novu odluku i tako "ispravi" svoju od 2. oktobra 2022. godine te omogući formiranje Vlade FBiH bez SDA i DF-a.
Prema posljednjim izjavama Schmidta, on ovu situaciju ne smatra blokadom i očekuje da se domaći lideri sami pronađu rješenje i formiraju novu Vladu FBiH.