Između presuda
10

Tribina logoraša u Mostaru: Stanje u BiH poslije novembarskih presuda će biti još teže

Piše: R. D.
(Foto: Klix.ba)
U organizaciji Udruženja logoraša Mostar održana je tribina s temom "Bosna i Hercegovina poslije novembarskih haških presuda". Uvodna predavanja održali su prof. dr. Adil Kulenović i prof. dr. Senadin Lavić.

Edin Batlak, član Udruženja logoraša Mostar i jedan od organizatora tribine kazao je kako je tribina organizirana između dvije važne presude u Hagu, one Ratku Mladiću, kao i predstojeće drugostepene Prliću i ostalima te da je cilj organizatora da proba predvidjeti implikacije ovih presuda na stanje u našoj zemlji.

"Ne razmišljamo toliko o bliskoj budućnosti, izjavama koje će sve to pratiti, koliko nas zanimaju eventualne dugoročne implikacije i utjecaj na buduće ustavno ustrojstvo Bosne i Hercegovine te da li će pomoći u kreiranju mira i pomirenja kroz utvrđivanje istine u nezavisnom tribunalu", kazao je Batlak.

Batlak smatra da u slučaju da drugostepena presuda Prliću i ostalima potvrdi da je bio "udruženi zločinački poduhvat" to mora imati refleksije na aspiracije HDZ-a o uspostavi trećeg entiteta ili neke forme koja ide u tom smjeru.

"Smatram da bi se međunarodna zajednica morala ozbiljnije uključiti i shvatiti da ova zemlja može kvalitetnije živjeti samo na izgradnji građanskog koncepta, uz uvažavanje nacionalnih komponenti, odnosno izgradnju jednog srednjeg rješenja", smatra Edin Batlak, naglašavajući da je za dobrobiti svih potrebno spriječiti sve vidove majorizacija te da ne bude bilo kakvih motiva za nezadovoljstvo.

Jedan od uvodničara Adil Kulenović kazao je kako je uvjeren da će poslije novembarskih presuda u Hagu doći do nastavka hegemonističkih politika susjednih zemalja, prije svega kroz afirmaciju onoga što su bili ratni ciljevi.

"Ne vjerujem da će doći do katarze, do suočenja s činjenicama koje su ili će biti presuđene. Drugo, očekujem da će biti intezivirana jedna agresivna propaganda gdje će se probati skrenuti pažnja s onoga što je ključno u presudama kao što je genocid ili UZP, na periferne stvari kojima je cilj izjednačavanje dijela s cjelinom. Treće, očekujem da će paralelno s ovim doći do naglašenih prijetnji po pitanje sigurnosti u Bosni i Hercegovini", smatra Kulenović.

Kulenović kaže da te prijetnje neće biti dalekosežne, ali da će imati ishodište u stvaranju povoljne predizborne atmosfere straha. Ipak, smatra da su moguća i određena otrežnjenja kroz eventualni jači pritisak Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Njemačke.