Vlast na ispitu
223

Trojka u Sarajevu nema usaglašen stav o sadržaju teksta na spomeniku na Kazanima

B. R.
Gradsko vijeće Sarajeva (Foto: T. S./Klix.ba)
Gradsko vijeće Sarajeva (Foto: T. S./Klix.ba)
Šta treba pisati na spomen-obilježju ubijenim građanima srpske nacionalnosti na Kazanima kod Sarajeva - pitanje je na koje usaglašen odgovor nemaju ni vladajući u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
Prema nacrtu za gradnju spomenika, koji je predložila gradonačelnica Benjamina Karić (SDP) i kojeg je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo, na spomeniku bi trebalo biti ispisano sljedeće: "Zauvijek ćemo se, s tugom i poštovanjem, sjećati naših ubijenih sugrađana". Zatim bi bila ispisana imena ubijenih.

Gradski vijećnici Naše stranke, nezadovoljni nacrtom, inicirali su promjenu ove rečenice smatrajući da mora biti istaknuto da su ubijeni i ko ih je ubio: "Zauvijek ćemo se, sa tugom i poštovanjem, sjećati naših komšinica i komšija za čija ubistva osuđeni pripadnici 10. brdske brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH)".

Napominjemo da je Naša stranka vladajuća sa SDP-om i NiP-om.

Međutim, u SDP-u i NiP-u nemaju isto mišljenje kao u Našoj stranci. Vijećnik SDP-a Muamer Mekić je poručio da podržava nacrt, prvobitni prijedlog gradonačelnice te da je predložio da to bude stav cijelog sarajevskog SDP-a.

"Na posljednjoj sjednici Kantonalnog odbora SDP-a predložio sam zaključak da sarajevski SDP u potpunosti stoji iza odluke o podizanju spomen-ploče u obliku u kojem ju je gradonačelnica predložila", naveo je Mekić.

Nakon sjednice Kantonalnog odbora ove stranke ove sedmice u Vogošći saopćeno je da podržavaju gradnju ovog spomenika, ali nisu precizirali da li podržavaju da na njemu bude ispisan tekst koji je prvobitno predložen.

"Prihvaćen zaključak o podršci gradonačelnici Sarajeva i gradskim vijećnicima za postavljanje spomen-obilježja na Kazanima", istakli su iz Kantonalnog odbora SDP-a.

Vijećnik NiP-a Alem Logo je jasno poručio da je protiv prijedloga teksta koalicionog partnera - Naše stranke.

"Apsolutno sam protiv ideje ovakvog sadržaja. Nažalost, na Kazanima se jeste desio zločin u kojem su stradale naše Sarajlije, pripadnici različitih konfesija. Dakle, Armija RBiH nije počinila ovaj zločin, već je to uradio pojedinac, sa svojom paravojnom formacijom", istakao je Logo.

Iz prethodno navedenog je uočljivo da među vladajućom koalicijom ne postoji jedinstven stav o ovom pitanju.

Nakon što je javnost informisana o nacrtu, koji ne podrazumijeva definitivni izgled spomenika i onoga što će biti ispisano na njemu, veliki je broj onih koji smatraju da predloženi tekst nije adekvatan, tj. ocijenili su da mora biti naglašeno da su ubijeni i ko ih je ubio. Gradnju spomen-obilježja predložila je gradonačelnica Karić, a po preuzimanju gradonačelničke pozicije poručila da će spomenik biti izgrađen.

Na spomeniku bi trebali biti ispisana imena i prezimena sljedećih osoba:

Bošković (Spasoje) Nevenka, 1933 - 1992.

Bošković (Simo) Marko, 1929 - 1992.

Ćeranić (Mihajlo) Dragomir, 1943 - 1992.

Drašković (Branko) Mileva, 1936 . 1993.

Frankić-Brkljač (Vinko) Ranko, 1952 - 1993.

Jovanović (Vojo) Duško, 1954 - 1993.

Komljenac (Ilija) Marina, 1926 - 1993.

Lavriv (Mihaila) Ana, 1942 - 1993.

Lavriv (Stefan) Vasilj, 1933 - 1993.

Lemez (Neđo) Novka, 1950 - 1992.

Nikolić (Nikola) Ergin, 1966 - 1993.

Radosavljević (Boro) Branislav, 1952 - 1993.

Šteta (Lutvo) Ago, 1942 - 1994.

Vučurović (Dobrivoje) Zoran, 1952 - 1992.

Žuža (Jefto) Stojan, 1933 - 1992.

Za zločine na Kazanima, na kazne od 10 mjeseci do šest godina zatvora do sada je osuđeno 14 vojnika ARBiH. Zločin su počinili pripadnici 10. brdske brigade ARBiH pod komandom Mušana Topalovića Cace.