Turistički radnici u utorak dižu glas defileom praznih autobusa kroz Sarajevo
Kako se navodi, oni će pokušati skrenuti pažnju na veoma tešku situaciju radnika u turizmu, koji su prvi pogođeni mjerama i zatvaranjima.
"Naše kolege iz Njemačke, Austrije, Hrvatske i drugih Evropskih zemalja su na isti način ukazali na problem ali sa jednom razlikom: Oni su izašli u simbolično vrijeme 5 do 12 kako bi kazali da za njih još ima nade ukoliko se promptno djeluje te time poslali poruku o teškoj situaciji. Zašto mi u 12:05? Turističke agencije, hotelijeri i prijevoznici su već odavno na koljenima kao prvi i najteže pogođeni te svjesni da ćemo posljednji normalizirati naša poslovanja. Ovo je mirni apel vladama kantona i Federacije BIH da što prije iznađe advekvatna rješenja, izvrši mjere poticaja bez odlaganja, te u dogovoru sa susjednim državama otvori granice kako bi se omogućilo djelovanje prijevoznicima i turističkim agencijama", poručuje se u saopćenju.
Kako se navodi, Vlada Federacije mora obratiti pažnju i na njih kao velike sudionike u punjenju budžeta kroz razne namete u vidu PDV-a, akciza, putarina, doprinosa, turističkih i komunalnalnih taksi te drugih.
"Primjera za to je mnogo, a možda najbolja dva su da je Kanton Sarajevo u 2019. godini 1.446.000 noćenja i da je doprinos prevoznika u budžetu je preko 4 miliona KM.
Kako kažu, moratoriji na kredite je pomoć, ali za njihove zaposlenike to na žalost ništa ne znači jer ne znači prihod. Zato predlažu sljedeća rješenja:
- Uvođenje obaveznih organizovanja "škola u prirodi" na cijelom nivou Federacije za sve osnovne i srednje škole kroz ekskurzije u granicama BiH, u organizaciji naših turističkih agencija, domaćih prevoznika i naših hotela.
- Što ranije otvaranje granica, otvaranje aerodroma i nesmetan rad.
- Ukidanje zabrana za vandredni prijevoz putnika.
- Što ranije otvaranje hotela i turističkih destinacija
- Stimulativni popust za ulaznice za turističke atrakcije u BiH