Turković: Čak i Rusija je dala saglasnost na zakon kojim je predviđen prijem u NATO
"Bosna i Hercegovina svake godine dostavlja NATO Program reformi kojima ispunjava uvjete za članstvo", kazala je Turković.
Istakla je da su te odluke donesene u demokratskoj proceduri, u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, uz saglasnost svih u Bosni i Hercegovini.
"Niti jedna od tih odluka nije nametnuta, niti je stavljena van snage. Naprotiv", naglasila je Turković.
Dodala je da je čak i Ruska Federacija dala saglasnost na Zakon o odbrani BiH kojim je to propisano, a bivši ruski ambasador u BiH je bio član Komisije za reformu odbrane BiH.
"NATO u Bosni i Hercegovini nisu 'okupatorske trupe', kao što tvrdi Ambasada Rusije u BiH u svom komentaru koji je objavljen na društvenim mrežama", rekla je Turković.
Naprotiv, istakla je ministrica, uloga NATO snaga i NATO štaba u Bosni i Hercegovini je doprinos miru i u skladu je sa zahtjevom bh. vlasti, te je utemeljena i u Dejtonskom mirovnom sporazumu.
"Od Ruske Federacije, kao i od svih država, koje su garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma, očekujemo da se suzdrži od bilo kakvih izjava koje ne doprinose miru i stabilnosti, uključujući i spominjanje neidentificiranih 'provokacija' te očekujemo da podrže funkcioniranje države u skladu sa Ustavom i zakonima, a u interesu građana", rekla je Turković.
Na kraju je zaključila da su upravo ovakvi komentari svojevrsna potvrda da itekako ima razloga da se zadrži međunarodno vojno prisustvo u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa interesom i podrškom građana Bosne i Hercegovine.