Bosna i Hercegovina je teško pogođena pandemijom koronavirusa, ne samo u zdravstvenom, nego i u ekonomskom pogledu pa ni prognoze za naredni period zbog političkih blokada nisu blagonaklone.
Ministrica Turković smatra da je neophodno da državne vlasti, posebno Vijeće ministara BiH, ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i druge relevantne institucije zauzmu aktivniju ulogu.
"Tražit ću da predlože novi set mjera s ciljem dostizanja ambicioznijih stopa ekonomskog rasta. Radni dokument Evropske komisije, u kojem su izneseni nalazi i mišljenja o 'Planu ekonomskih reformi BiH 2021.-2023.', dovoljan je osnov da se pokrene sveobuhvatna rasprava o poduzimanju snažnijih mjera države i Vijeća ministara BiH te nadležnih ministarstava za borbu protiv ekonomskih posljedica pandemije i provedbu ključni reformi. Puko spajanje entitetskih asimetričnih rješenja u praksi nerijetko ne daje rezultate te treba jačati ulogu države, što je faktički rečeno u komentarima EK", ističe ministrica vanjskih poslova.
Ona je pozvala na održavanje tematske sjednice Vijeća ministara BiH, na kojoj bi razmotrili nalaze Evropske komisije, posebno sugestije u vezi s mjerama koje se tiču reakcije na negativne efekte pandemije Covid-19.
"Tražim i da Direkcija za ekonomsko planiranje BiH, uz pomoć Ministarstva vanjske trgovine BiH i Ministarstva finansija BiH, dostavi novi ekonomski program s posebnim fokusom na posljedice pandemije, koji će uključivati aktivne politike i mjere države, a u skladu s mišljenjima Evropske komisije, a kako bi se što ranije zaustavio ekonomski pad i ubrzao rast ekonomije. S tim u vezi, izuzetno je važno da budžet institucija Bosne i Heregovine za 2021. godinu bude usvojen što prije", poručuje Turković.
BiH ima na raspolaganju podršku i pomoć međunarodnih finansijskih institucija, među kojima su MMF, Svjetska banka, EBRD, EIB, a koje mogu doprinijeti snažnijem fokusu na ekonomiju. Država ima dovoljno važnih i temeljnih nadležnosti iz kojih može predložiti i provesti neke od ključnih mjera i reformi, koje će nadopuniti i podržati planove i entitetskih vlada i nižih nivoa vlasti. Ipak, u ovom trenutku je neophodno da se kapaciteti države ojačaju.
"Donošenje nekih parcijalnih mjera, poput uvođenja samo selektivnih carina na pojedine proizvode iz EU, nije i ne može biti zamjena za sveobuhvatan plan koji će pomoći svim najteže pogođenim ekonomskim sektorima kao što su turizam, trgovina, uslužne djelatnost i izvozne kompanije. Dobronamjerne kritike koje su iznesene u Mišljenju Evropske komisije o dostavljenom 'Programu ekonomskih reformi 2021-2023' treba shvatiti krajnje ozbiljno i odgovorno. Uvjerena sam da su ovo teme kojima se trebamo svi zajedno posvetiti te ih uzeti za prioritet kao najviši interes svih građana BiH", istakla je ministrica Turković.