Šefica bh. diplomatije
347

Turković uputila nekoliko važnih pitanja Dodiku povodom njegove posjete Zagrebu

D. Be.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković komentarisala je posjetu člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika Zagrebu zapitavši se da li je on s Hrvatskom započeo rješavanje izuzetno važnih pitanja za državu.

"S obzirom na to da je Dodik, kao jedan od članova Predsjedništva BiH zaduženih za vanjsku politiku naše zemlje jučer boravio u Zagrebu, pitam da li je s državnim vrhom susjedne Hrvatske započeo rješavanje izuzetno važnih pitanja za državu, kao što su pitanja odlaganja radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska gora i sječe šume na granici BiH i Hrvatske na planini Plješevici", kazala je na početku.

Turković ističe da bi bilo dobro, u kontekstu Trgovske gore, odlagališta nuklearnog otpada koje prijeti građanima u Krajini, da kao visoki zvaničnik koji dolazi iz Bosne i Hercegovine, iz bh. entiteta RS, umjesto optuživanja drugih, informiše svog stranačkog kolegu ministra Košarca o tome šta je uradio po ovom pitanju tokom boravka u Zagrebu, a naravno da to odgovori i direktno ugroženom stanovništvu.

"Svakako, dobro bi bilo da je gospodin Dodik inicirao rješavanje pitanja provedbe protokola o međusobnoj saradnji u krivičnim postupcima i izručenju optuženih za ratne zločine u BiH, koji trenutno borave u Hrvatskoj, vraćanju imovine bh. kompanija, slučaju Pelješkog mosta i pripadajućih prava BiH, pitanju granica i brojnim drugim pitanjima", dodala je.

Šefica bh. diplomatije dalje navodi kako je zanimljivo da se Dodik brine o migrantima, dok se istovremeno protivi izlasku pripadnika Oružanih snaga BiH na granicu sa Srbijom, kako bi se spriječio njihov ulazak u našu zemlju.

"Dodik govori da Bošnjaci pokušavaju majorizirati Srbe i Hrvate, što prema svim relevantnim podacima nije istina, dok istovremeno u dijelu Bosne i Hercegovine, gdje ima apsolutnu vlast, Bošnjaci i Hrvati nisu zaposleni u skladu sa članom 97. Ustava RS, koji garantuje zapošljavanje po popisu iz 1991. godine. Broj zaposlenih Bošnjaka i Hrvata u javnom sektoru se može na prste nabrojati, a uz to im se pokušava oduzeti pravo na maternji jezik. Očekujem da gospodin Dodik djelima dokaže ono o čemu je jučer pričao u Zagrebu, a neka Hrvati iz bh. entiteta RS i banjalučki biskup Komarica budu svjedoci njegovih napora", zaključila je zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH.