Izazvao zabrinutost
27

Turković zbog Orbana pisala evropskim liderima: Ako se promijenila politika EU, recite nam

D. Be.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Šefica bh. diplomatije Bisera Turković uputila je pismo na nekoliko bitnih adresa povodom izjave mađarskog premijera Viktora Orbana zbog njegove "zabrinutosti za integraciju zemlje s dva miliona muslimana".

Pismo je uputila šefu evropske diplomatije Josepu Borrellu, predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, predsjedniku Evropskog vijeća Charlesu Michaelu, ministru vanjskih poslova Mađarske Peteru Szijjartu i šefu francuske diplomatije Yvesu Le Drienu s obzirom na to da Francuska uskoro preuzima predsjedavanje EU.

Premijer Mađarske Viktor Orban je na konferenciji za novinare održanoj 21. decembra 2021. godine u Karmelićanskom samostanu, između ostalog, govorio i o Bosni i Hercegovini.

"Izjava premijera Orbana na konferenciji uvodi pitanje vjerske pripadnosti dijela stanovništva Bosne i Hercegovine, kao izazov ili problem u procesu integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju. Ovo je izazvalo veliku zabrinutost i strah među građanima Bosne i Hercegovine", napisala je na početku Turković.

Primateljima pisma navodi da je 15. februara 2016. godine Bosna i Hercegovina podnijela zahtjev za članstvo u EU. Vijeće EU je 10. decembra 2019. godine usvojilo zaključke o mišljenju Komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji u kojima je Komisija identificirala 14 ključnih prioriteta koje BiH mora postići za otvaranje pristupnih pregovora s EU.

"Nijedan od tih 14 prioriteta i nijedan od temeljnih evropskih kriterija, principa i dostignuća Evropske unije ne pokriva niti tretira pitanje vjerske pripadnosti bilo koga, pa ni građana Bosne i Hercegovine. Političke pozicije iza ovakvih izjava prijete da naruše ne samo snagu i ulogu Evropske unije u Bosni i Hercegovini, već i ideju Evrope kao progresivnog, demokratskog i otvorenog okruženja koje poštuje ljudska prava, humanost i vrijednosti svih", upozorila je Turković.

Dalje kaže, "ako je, zaista, došlo do promjene evropske politike i politike proširenja u pravcu onoga što premijer Orban govori i ako se sada u procesu evropskih integracija uzima u obzir vjerska raznolikost, tražimo da se to registruje otvoreno, transparentno i zvanično".

"Bosna i Hercegovina je stoljećima postojala kao multietnička i multikonfesionalna država i važno je da se svaka promjena politike Evropske unije po ovom pitanju upoznaje s građanima Bosne i Hercegovine, ali i drugih zemalja koje su u procesu integracije. Također, želimo naglasiti da je u jednom dijelu svog obraćanja premijer Orban u pravu: Bosna i Hercegovina je ključ stabilnosti na Balkanu", istakla je.

Za kraj je kazala da svijet u kojem politička moć, vjerska pripadnost, rasa ili etničko porijeklo definiraju individualna i kolektivna prava je svijet nepravde, nasilja, aparthejda i zločina.

"Evropa koju poznajemo i kojoj geografski i duhovno pripadamo, stala je protiv takve politike. Nadamo se da će tako i nastaviti", napisala je ministrica vanjskih poslova BiH.