Turska, BiH i ostale zemlje Zapadnog Balkana dobit će 14, 2 miliona eura od EU
Zakonodavci su se složili oko prioriteta, ciljeva i upravljanja moderniziranim finansiranjem Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III). Vrijedit će 14,2 milijarde eura i podržavat će provedbu reformi povezanih s EU u sedam partnerskih zemalja: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori, sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Turskoj.
Jači uslovi, veći uticaj i vidljivost parlamenta
Kako stoji na internet stranici Evropskog parlamenta, nadograđeni pretpristupni instrument jača uslovljenost u vezi sa demokratijom, ljudskim pravima i vladavinom zakona, predviđajući obustavu pomoći u slučaju povratka vlade u tim oblastima.
"IPA III će pojačati stratešku komunikaciju i borbu protiv dezinformacija i doprinijet će međusektorskim ciljevima zaštite klime i okoliša, ljudskih prava i rodne ravnopravnosti. Revidirani fond predviđa poboljšanu koordinaciju donatora i pojačane konsultacije sa organizacijama civilnog društva i lokalnim i regionalnim vlastima", kaže se u saopćenju Evropskog parlamenta.
Tokom pregovora, Parlament je osigurao poboljšano upravljanje instrumentom u okviru proširene upotrebe postupka delegiranih akata i pojačani geopolitički dijalog s Evropskom komisijom. Ovi mehanizmi omogućit će Parlamentu da definira glavne strateške orijentacije i kontrolira odluke donesene kao dio instrumenta.
"Dugo očekivani politički sporazum izvrsna je vijest za korisnike IPA III i Europsku uniju. Otvara put za poboljšano upravljanje, koherentnost i transparentnost vanjskog finansiranja u periodu od ključne važnosti za našu politiku proširenja, suočen sa oporavkom nakon pandemije", kazao je predsjedavajući Odbora za vanjske poslove David McAllister.
Izvjestiteljica Željana Zovko (EPP, HR) rekla je da se sporazumom osigurava kontinuirano financiranje politike proširenja, najuspješnijeg vanjskopolitičkog alata EU, potpomognutog pomirenjem, regionalnom suradnjom i dobrosusjedskim odnosima. "Modernizirani IPA ima kapacitet da olakša dubinske reforme u zemljama proširenja i približi ih EU, uključujući kroz ambiciozni ekonomski i investicioni plan i Zelenu agendu za zapadni Balkan", kazala je Zovko.
Izvjestitelj Tonino Picula (S&D, HR) kazao je da će nova generacija IPA-e ojačati demokratsku, normativnu i socijalno-ekonomsku transformaciju aspirantnih članica EU.
"Omogućava pametniju, bolje ciljanu, vidljiviju i održivu podršku zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima na njihovom putu ka EU. Današnjim sporazumom uspjeli smo osigurati strateško, uslovno i vidljivo finansiranje koje će pomoći i pomoći u transformaciji zemalja proširenja suočene sa zajedničkim izazovima", naveo je Picula.
Sljedeći koraci
Politički sporazum pretvorit će se u konačni pravni tekst Uredbe, i dalje podložan formalnom odobrenju od strane Evropskog parlamenta i Vijeća. IPA III treba biti usvojen i postati zakon početkom jeseni.
Pozadina
Prva generacija Instrumenta za pretpristupnu pomoć uspostavljena je 2007. godine, nakon čega je uslijedio IPA II 2014. Iste zemlje obuhvaćene instrumentom također će biti prihvatljive za financiranje u okviru Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu saradnju (NDICI / Globalna Evropa).
Dodatna javna i privatna ulaganja u region mogu se mobilizirati putem garancija EU u okviru Garancijskog fonda za zapadni Balkan iz Okvira za investicije zapadnog Balkana (WBIF).