Turski biznismen posvađao političare u BiH: Da li je član grupe koja je zabranjena u Njemačkoj?
Njegova posjeta ne bi bila kontroverzna, da se Ay ranije u njemačkim medijima nije povezivao s zabranjenom ekstremističkom grupom "Osmanen Germania", čiji je rad zabranjen u ovoj državi, no zvaničnih informacija o njegovoj povezanosti još uvijek nema.
Povodom slučaja oglasio se i sam Taner Ay koji je izjavio da se u BiH nalazi zbog investicija te da je riječ o radnoj posjeti.
"Sve je to laž. Nijedan od ovih navoda nije utemeljen. Nisam osuđen, niti postoji spis o meni", rekao je Taner.
Heute hat Min #Seehofer die rockerähnliche Gruppierung „Osmanen Germania BC“ einschließlich ihrer Teilorganisationen verboten & ihnen jede Tätigkeit untersagt. Durchsuchungsmaßnahmen in 4 Bundesländern. #Seehofer: Wer Rechtsstaat ablehnt, kann von uns keine Nachsicht erwarten. pic.twitter.com/R4pB69UpFm
— Bundesministerium des Innern und für Heimat (@BMI_Bund) July 10, 2018
Njemačka agencija prati rad grupe
Radio Slobodna Evropa poslao je upit njemačkoj sigurnosnoj saveznoj Službi za zaštitu ustava koji su, kako ističu, upoznati s radom ove grupe i prate njihove aktivnosti.
"Uvjeravamo vas da pomno pratimo zabranjene grupe, kao i moguće organizacije nasljednike tih grupa", napisali su u odgovoru iz Službe.
Na pitanje o Ayevim eventualnim aktivnostima u grupi "Osmanen Germania", odgovoreno je da "ne mogu komentirati pojedince".
Posjeta podijelila vlast i opoziciju
S obzirom na kontroverzne aktivnosti tursko-njemačkog biznismena, njegova posjeta podijelila je ionako podijeljenu političku scenu prvenstveno u Federaciji BiH.
Predsjednik Kluba SDA u Skupštini Unsko-sanskog kantona Jasmin Musić pozvao je nadležne institucije da izvrše provjere potencijalnih turskih investitora koji su iskazali interes za ulaganje u ovaj dio Bosne i Hercegovine.
"Pozivam nadležne institucije da detaljno istraže navode medija, ali i djelovanje Vlade Unsko-sanskog kantona u ovom slučaju. Neki od njih su osuđeni za ucjene, trgovinu ljudima i nanošenje opasnih fizičkih povreda. To će donijeti štetu po ugled kantona i udaljiti nas od saradnje sa službenim vlastima prijateljske zemlje Njemačke", kazao je Musić u saopćenju
S obzirom da se posjeta odnosila i na sastanak sa strukturama Skupštine KS, predsjednik Skupštine KS Elvedin Okerić za Radio Slobodna Evropa je izjavio kako su dobili informacije da biznismen nema veze s ovom zabranjenom organizacijom.
"Ono što mi imamo informaciju, ono što nam je je dotični gospodin kazao je da nikada nije bio član, osnivač i podrška takvog udruženja. On čak i ne poznaje taj klub. Ne postoji nijedan dokaz države koji bi mogao poslužiti da se on diskredituje. Komunicirali smo porukama, ovo sada kako je podijeljena javnost i kazao nam je da nema potrebe da se brinemo", kazao je Okerić za RSE.
Povodom cijelog slučaja oglasio se i predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković koji je izjavio da se radi o poslovnim ljudima koji imaju biznise po cijelom svijetu.
"Poslovne ljude iz Turske koji imaju biznise po cijelom svijetu i odlične veze u Turskoj i Njemackoj, nazvali su kriminalcima, a neke od njih i teroristima. Samo zato što su došli na sastanak sa članovima Naroda i pravde. Cetin Ay je predsjednik njemackog BWA udruženja za Tursku, Taner Ay njegov sin", rekao je Konaković.