Slučaj Radovan Višković
2

Tužilaštvo BiH utvrđuje odgovornost za otkrivanje identiteta zaštićenog svjedoka

I. Č.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Tužilaštvo BiH pokrenulo je istragu protiv medija u RS-u koji su otkrili identitet zaštićenog svjedoka koji je tokom svjedočenja 2017. godine tvrdio da mu je današnji premijer ovog entiteta Radovan Višković nudio novac da prekopava masovne grobnice 1996. godine, potvrđeno je za BIRN.

Dok iz Državnog tužilaštva još uvijek nisu potvrdili protiv kojih medija se provodi istraga, portal "Glas Srpske" je objavio kako su predmet provjera.

BIRN-u BiH je nezvanično iz dva nezavisna pravosudna izvora potvrđeno da će se utvrđivati i odgovornost osoba koje su podstrekivale medije na objavu identiteta zaštićenog svjedoka te zastrašivanje svjedoka.

Nekoliko dana nakon objave tekstova o iskazu zaštićenog svjedoka Milorad Kojić, direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske, izjavio je kako će biti objavljena imena svih svjedoka koji su svjedočili protiv osuđenih ratnih zločinaca iz reda srpskog naroda.

Centar je, dodao je Kojić u izjavi od 21. septembra, na polovini posla da objavi spisak svjedoka koji su, kako je rekao, davali "lažne izjave".

Zbog ovih i sličnih izjava Državno tužilaštvo, potvrđeno je nezvanično za BIRN BiH, ubrzano radi na opsežnom predmetu u koji su, osim medija koji su otkrili identitet zaštićenog svjedoka, uključena i druge osobe koje su podstrekivale medije na takvo nešto.

Kojić nije odgovorio na pozive i poruke za komentar do trenutka objave teksta.

Portal "Glas Srpske" objavio je da je Tužilaštvo BiH od njih zbog postojanja osnovane sumnje da je počinjeno krivično djelo otkrivanja identiteta zaštićenog svjedoka iz Krivičnog zakona BiH, tražilo da dostavi podatke o autoru teksta, uredniku DESK-a i glavnom i odgovornom uredniku portala.

Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH, potvrdio je za BIRN BiH da je pokrenuta istraga zbog otkrivanja identiteta zaštićenog svjedoka, ali nije želio navesti na koje se medije, osim "Glasa Srpske", odnosi istraga.

Iz "Glasa Srpske" navode da njihov portal nijednim činom nije ugrozio zaštićenog svjedoka, navodeći da nisu otkrili njegov identitet.

"Stav uređivačkog kolegija je da ni u jednom momentu u tekstu nismo otkrili ničiji identitet, niti smo uputili na nekoga ko bi otkrio identitet zaštićenog svjedoka. To su nam potvrdili i naši advokati koje smo konsultovali nakon saznanja o istrazi Tužilaštva", kaže Žarko Marković, zamjenik glavnog i odgovornog urednika "Glasa Srpske".

Ovaj medij objavio je inicijale i mjesto odakle je zaštićeni svjedok. Nekoliko drugih medija, poput Radio-televizije Republike Srpske, u prvim izvještajima je navelo navodno puno ime i prezime zaštićenog svjedoka.

Cijeli tekst pročitajte ovdje.