Muk i tišina
46

Tužilaštvo HNK i nakon pola godine šuti o pokretanju istrage za Donju Jablanicu, SBK je neće ni provoditi

Piše: Dejla Rahmanović
Poplave u Jablanici (Foto: I. L./Klix.ba)
Poplave u Jablanici (Foto: I. L./Klix.ba)
Tužilaštvo Srednjobosanskog kantona odlučilo je da neće provoditi istragu zbog smrti tri osobe u stravičnim poplavama koje su pogodile 4. oktobra Fojnicu, Kiseljak i Kreševo, potvrđeno je za Klix.ba.
Prethodno je ovo tužilaštvo formiralo tri predmeta vezano za stradanje tri osobe.

Dežurna tužiteljica je ovlaštenim službenim licima MUP-a SBK naložila da izvrše uviđajne radnje mjesta pronalaska beživotnih tijela, i to dva u mjestu Gojevići, općina Fojnica i jedno beživotno tijelo u mjestu Dusina, općina Fojnica te da poduzmu sve druge mjere i radnje u cilju rasvjetljavanja okolnosti nastanka smrti te tri osobe i da nakon toga dostave izvještaj o poduzetim mjerama i radnjama ovom tužilaštvu.

"Od strane policijskih agencija dostavljen je izvještaj o poduzetim mjerama i radnjama te je ovo tužilaštvo u formiranim predmetima donijelo naredbu da se neće provoditi istraga jer je iz prijave i pratećih spisa očigledno da prijavljeno djelo nije krivično djelo", naveli su iz Tužilaštva SBK.

Uzrok smrti pronađenih beživotnih tijela posljedica je utapanja, te je Tužilaštvo izvelo zaključak da nema elemenata počinjenja krivičnih djela.

"Pored navedenog, naknadno je formiran još jedan predmet po prijavi mještana iz Gunjana, općina Kreševo vezano za elementarne nepogode koje su se dogodile tokom noći 04. oktobra 2024.godine. U predmetu nije donesena tužilačka odluka", zaključili su u odgovoru za Klix.ba.

Da podsjetimo, prošlo je skoro pola godine od razornih poplava u kojima je stradalo ukupno 27 osoba (19 u Jablanici, pet u Konjicu i tri u Fojnici). Tužilaštvo HNK danima je ignoriralo naše upite u kojima tražimo odgovore.

Odgovor o istrazi se sveo na to da su tužitelji u stalnom kontaktu sa vještakom geološke struke i da je sačinjavanje nalaza vještaka još uvijek u toku.

S nama su podijelili i informaciju da tužitelji nastavljaju sa poduzimanjem drugih istražnih radnji u ovom predmetu.

Do sad je saopćeno da je nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno da je smrt kod većine stradalih nastupila uslijed gušenja zemljom i sličnim sadržajem.

"Po naredbi suda, a pod nadzorom Tužiteljstva HNK, istražitelji policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva gospodarstva HNŽ, a koja se odnosi na firmu 'Sani" d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom. Isto tako, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija iz firme "Sani" d.o.o. Jablanica i u tijeku je njena analiza", naveli su iz Tužilaštva HNK u decembru kada su se oglasili.

Također, naređena su brojna vještačenja i to po vještacima rudarske i geodetske struke te se prikupljaju podaci od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kao i podaci od drugih institucija i službi za koje se ukaže potreba.

Znamo i da se mjesecima čeka ključni nalaz koji će odrediti tok istrage, a kada će stići, nije poznato.

I dok u Srbiji studenti mjesecima protestuju zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi, i dok su u toku hapšenja u Sjevernoj Makedoniji zbog požara u kojem je stradalo 59 osoba, u BiH zbog 19 života niko ne odgovara.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, u saradnji s Vladom, je zbog ogromnog pritiska javnosti objavilo potpunu dokumentaciju u vezi s padom nadstrešnice u Novom Sadu.

Iako interes javnosti zbog tragičnih poplava u BiH postoji i ne jenjava, ključne informacije i odgovori još uvijek nisu dostupni.

Poznato je i da su mještani Donje Jablanice i ranije upozoravali na postojanje kamenoloma u blizini naselja.

Pravno lice koje je vlasnik kamenoloma je "Društvo za eksploatisanje i obradu kamena, trgovinu i usluge Sani d.o.o. Jablanica". Oni su od Vlade HNK nekoliko puta tražili koncesiju za eksploatisanje kamenana ovom području, ali iz vlade tvrde da to nikada nisu dobili. Iako je posljednji inspekcijski nadzor je proveden u augustu 2021. godine kada je utvrđeno da na lokaciji nema ljudi, mašina niti znakova izvođenja radova, mnogi sumnjaju da je nastavljena eksploatacija kamena s ovog područja.

Prošla je i zima, a stanovnici Jablanice su je proveli prepušteni sami sebi, baš kako i provode kišne dane.

Pravosuđe je sporo, istragu o stradanju 19 osoba sprovodi u strogoj tajnosti, a odgovora i odgovornosti nema ni u najavama.