Tužilaštvo KS se uključilo u provjere o flaširanoj vodi, utvrđuju odgovornost zavoda
U Zavodu za javno zdravstvo i Federalnoj upravi za inspekcije poslove smatraju kako nisu nadležni da objave ovaj podatak.
Prve njihove informacije su glasile da je sporna voda povučena iz prodaje te da zbog toga nema potrebe za objavljivanjem imena proizvođača. No s obzirom na to da nije proveden postupak povlačenja proizvoda sa tržišta kako to nalaže Zakon o hrani BiH, očigledno je da ni sporne vode nisu povučene. U jednoj od izjava, rečeno je i kako je toj vodi istekao rok trajanja prije tri do šest mjeseci te da je zbog toga malo vjerovatno da je uopšte ima na tržištu.
Tužilaštvo KS će istražiti da li ima elemenata krivičnog djela kod proizvođača, ali i kod Zavoda za javno zdravstvo FBiH s obzirom na to da nisu precizirali o kojoj je vodi riječ. Oni će utvrditi odnos zavoda prema ovom slučaju i da li u tome ima krivičnog djela.
Ranije danas je i sarajevski advokat Sead Miljković je podnio krivičnu prijavu protiv onih za koje smatra da su prekršili zakon zbog skrivanja imena proizvođača u čijim bocama je pronađena neispravna voda.
On je prijavu podnio u svojstvu građanina, a sumnja da su počinjena krivična djela: protiv zdravlja ljudi, krivično djelo protiv privrede, poslovanja i sigurnosti platnog prometa, kao i "obmana kupca", krivično djelo protiv javnog reda i pravnog prometa i krivično djelo podmićivanja i krivična djela protiv službene i druge odgovorne funkcije.
Vode su inače sadržavale bakterije kojih nije smjelo biti, među kojima su ešerihija koli, pseudomonas i streptokok.