"Nisu povezani sa smrću"
149

Tužilaštvo neće provoditi istragu protiv Sebije Izetbegović i ostalih za upotrebu respiratora "Srebrene maline"

Piše: F. H.
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Tužilaštvo Kantona Sarajevo okončalo je predmet vezano za upotrebu respiratora ACM 812 (resporatori koje je nabavila firma "Srebrena malina") te odlučilo da između ostalih neće provoditi istragu protiv bivše direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović.

Nakon detaljno izvršenih provjera i analize prikupljenih dokaza, obimne materijalne dokumentacije kao i nalaza vještačenja, postupajuće tužiteljice Tužilaštva KS donijele se odluku da se istraga neće provoditi protiv Sebije Izetbegović, Amele Katica Mulalić, Senite Beharić, Ilijasa Aslanija, Edibe Čelić Spužić, Aide Ćorić, Selme Bavčić, Fadila Novalića,Vjekoslava Mandića, Anisa Ajdinovića i Nijaza Uzunovića koji su prijavljeni u vezi sa načinom primjene respiratora u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.

Ovakva odluka je uslijedila nakon što je prikupljeno više od 10 hiljada materijalnih dokaza od 15 različitih institucija, od toga dvije međunarodne zamolnice i zahtjev za pravnu pomoć od Tužilaštva BiH.

Saslušano je više od 50 svjedoka, urađena četiri uviđaja, od toga dva u Posebnom respiratornom centru KCUS-a.

Urađeno je devet specijalističkih vještačenja od strane Sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Beogradu. Mašinsko vještačenje gasnih instalacija od strane Mašinskog fakulteta u Beogradu. Urađen je inspekcijski nadzor u Posebnom respiratornom centru KCUS-a.

Oduzeta medicinska dokumentacija od KCUS-a za 2.600 pacijenata liječnih od COVID 19. Pribavljene informacije od ostalih bolnica u FBiH o upotrebi respiratora ACM 812 A, kao i podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH o procentu zaraženih, izlječenih i umrlih pacijenata od korone od januara do maja 2021. godine.

Tužilaštvo KS utvrđivalo je eventualne posljedice primjene respiratora u Posebnom respiratornom centru u liječenju pacijenata oboljelih od COVID 19. Dakle, ova pravosudna institucija nije se bavila nabavkom niti kvalitetom navedenih respiratora što je bio predmet postupka pred Tužilaštvom i Sudom BiH, već isključivo načinom upotrebe u liječenju pacijenata i eventualnih posljedica.

Dakle, u konačnici, Tužilaštvo KS je utvrdilo da se upotreba respiratora ne može dovesti u vezu sa pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta. U navedenom predmetu određene radnje dokazivanja su pod nadzorom postupajućih tužiteljica radili istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu.

Inače, na ovu tužilačku odluku, podnosioci prijave imaju pravo pritužbe Uredu glavne kantonalne tužiteljice.