Prijavu uputila FUP-u
74

Tužilaštvo razmatra prijavu koju je sutkinja iz Gradačca podnijela protiv policije

A. K.
Sjedište Općinskog suda u Gradačcu (Foto: A. K./Klix.ba)
Sjedište Općinskog suda u Gradačcu (Foto: A. K./Klix.ba)
Sutkinja Lejla Numanović koja je odbacila mjeru zabrane prilaska Nizami Hećimović, uputila je krivičnu prijavu Federalnoj upravi policije (FUP) protiv nekoliko osoba iz Ministarstva unutrašnjih poslova TK i Policijske uprave Gradačac. Kako saznaje Klix.ba, krivična prijava je proslijeđena nadležnom tužilaštvu na dalje postupanje.
Sutkinja Općinskog suda u Gradačcu Lejla Numanović podnijela je krivičnu prijavu protiv nekoliko osoba iz Ministarstva unutrašnjih poslova TK te policijskih službenika Policijske uprave Gradačac.

Kako je potvrđeno za Klix.ba, Numanović je prijavu uputila Federalnoj upravi policije (FUP), a koju je ona potom proslijedila nadležnom tužilaštvu na razmatranje.

Numanović je u svojoj krivičnoj prijavi obrazložila sve detalje koji se odnose na slučaj Nizame Hećimović i Nermina Sulejmanovića u kontekstu donošenja odluke o zabrani prilaska, a koju je tražila Policijska uprava Gradačac.

Između ostalog, ona je kazala da je 7. augusta bila dežurna sutkinja te da je istoga dana policijski službenik iz Policijske uprave Gradačac na pisarnici predao zahtjev za izricanje zaštitnih mjera zabrane prema Sulejmanoviću zbog nasilja u porodici i nanošenja tjelesnih povreda nevjenčanoj supruzi Nizami. Istaknula je da je slučaj razmatran po hitnom postupku.

S obzirom na odsustvo potrebnih dokaza za donošenje mjera zaštite, Numanović je naglasila da je donijela rješenje kojim se odbacuje zahtjev MUP-a TK, odnosno Policijske uprave Gradačac.

Istaknula je i to da je očekivala da će policija po prijemu rješenja koje je uputila poduzeti mjere za pribavljanje dokaza. Međutim, to se, kako ona navodi, nije dogodilo.

Numanović je FUP-u u prijavi navela i to da je rješenje koje se pojavilo u javnosti sa greškom u imenu i prezimenu, zloupotrebljeno. Naime, kako je kazala, policijski službenik iz Gradačca po prijemu rješenja je kontaktirao, ukazujući na grešku koja je uočena.

Iako je ona zahtijevala, kako kaže, da joj se oba rješenja sa greškom vrate, policijski službenik je ipak donio samo jedno. Drugo, kako ona kaže, je objavljeno u medijima, kako bi se umanjila odgovornost policije i ukazalo na sud, odnosno nju, da je površno postupila u slučaju te napravila grešku, aludirajući na njen nemar naspram porodičnog nasilja, odnosno nasilja nad ženama.

Numanovićevo obrazloženje o odbacivanju prijedloga mjere zabrane prilaska u potpunosti je ranije podržala predsjednica Općinskog suda u Gradačcu. Kao najveći razlog za to je navela nedostatak dokaza kojima bi bilo moguće donijeti navedenu mjeru, koja se donosi u prekršajnom, a ne krivičnom postupku.

S druge strane, jučer su se oglasili i iz Uprave policije MUP-a TK, odbijajući navode koji se odnose na obrazloženje odluke suda koju je ova pravosudna institucija donijela. Tvrde da je Općinski sud u Gradačcu mogao donijeti zabranu prilaska Nizami Hećimović jer je to radio u drugim slučajevima.

"Da je neosnovana ovako donesena odluka suda ukazuje i činjenica da je PU Gradačac u periodu od 1. januara do 31. jula 2023.godine, postupajući po zaprimljenim prijavama nasilja u porodici, Općinskom sudu u Gradačcu podnijela ukupno pet zahtjeva za izricanje 16 zaštitnih mjera prema devet lica, koji su od suda prihvaćeni i sve predložene zaštitne mjere su izrečene", kazali su iz Uprave policije MUP-a TK.

Analizom navedenih zahtjeva, kako su zaključili iz kantonalne policije, utvrđeno je da su sve zaštitne mjere do sada izrečene na osnovu istog obima dokaza, što znači da su sudu uz zahtjeve kao dokaz za postojanje osnova sumnje da je učinjena radnja nasilja u porodici ili prijetnja tim radnjama dostavljene službene zabilješke policijskih službenika i izjave žrtava nasilja, bez medicinske dokumentacije, izvoda iz kaznenih evidencija, svjedoka ili drugh dokaza.