Održano ročište
106

Tužilaštvo smatra da Prevljak nije bio na liječenju u Turskoj: "U januaru su mu propisali samo vitamine i šetnju"

A. L.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
U Sudu Bosne i Hercegovine danas je održano ročište za određivanje mjera zabrana bivšem generalu Armije RBiH Fikretu Prevljaku.

Kako je rekla tužiteljica Marijana Čobović, Prevljak se sumnjiči za ratni zločin nad civilnim stanovništvom i to u periodu od jula 1992. do marta 1995. godine u svojstvu komandanta Četvrte motorizovane brigade Armije RBiH.

Tereti se da je svjesno i voljno organizovao zatvaranje stanovništva isključivo srpske nacionalnosti koji su u neuslovnim smještajima, u garažama i podrumima, bili mučeni fizički i psihički.

Tužilaštvo BiH traži mjere zabrane zabranu napuštanja Bosne i Hercegovine, zabranu sastajanja sa svjedocima i drugim optuženima i javljanje najbližoj policijskoj upravi tri puta na sedmičnom nivou.

Između ostalog, tokom današnjeg ročišta tužiteljica je rekla da je Prevljak bio van zemlje godinu i po dana i da je u tom periodu samo jednom došao u BiH i to na "svega nekoliko sati" što dokazuju podaci s graničnih prijelaza.

Tužilaštvo je reklo da im se Prevljak obratio u oktobru ove godine preko advokatice, kazao da je u Turskoj na liječenju i da će se javiti na poziv Tužilaštva.

Ipak, smatraju da Prevljak nije bio u Turskoj na liječenju nego u bjekstvu. Kazali su da im je optuženi poslao medicinsku dokumentaciju o pregledima u Turskoj, a da u posljednjem nalazu iz januara piše da se osjeća dobro, da mu se ukidaju sve terapije i propisuje vitamin B i D kao i šetnja.

Advokatica Prevljaka Vasvija Vidović kazala je da se protivi zabrani napuštanja zemlje za njenog klijenta kazavši kako on nije bio u bjekstvu u Turskoj. Dodala je da njegova čitava porodica živi i radi u BiH, da ga Tužilaštvo nikada nije zvalo i da se, čim je saznao za istragu, javio preko nje i rekao da će doći.

Što se tiče ostalih mjera zabrane, rekla je da se odbrana ne protivi zabrani sastajanja sa svjedocima i ostalim optuženima ali da traže da se smanji javljanje u policijsku stanicu sa tri na jednom ili dva puta sedmično.