Naselje Irac
7

Tuzla dobila mural koji "pročišćava" zrak

A. K.
Tuzla je jedan od gradova koji se suočava za izuzetno velikim zagađenjem zraka, a zgrada u ulici Rudarska 55 je prva na kojoj je oslikan mural sa fotokatalitičkim bojama na bazi titanijum oksida koje imaju svojstvo apsorpcije polutanata iz zraka.

Ovako oslikani zidovi, kroz složene hemijske procese, neutrališu polutante iz zraka, pa se zbog toga ovakvi zidovi nazivaju konzumatori smoga, naveli su iz Gradske uprave Tuzle, prezentirajući projekat oslikavanja murala na stambenoj zgradi u naselju Irac.

Naime, mural je oslikan specijalnim fotokatalitičkim bojama koje, zahvaljujući titanijum oksidu (TiO2) u svom sastavu, imaju sposobnost prečiščavanja zraka vezujući za sebe zagađujuće čestice poput azotnih oksida (NOx) koje ispuštaju automobili i industrijska postrojenja.

Osim funkcionalnosti, mural ima i značajnu umjetničku vrijednost, a potpisuje ga David Strauss, kanadsko-češki muralista svjetskog imena koji je do sada učestvovao u nizu kampanja i oslikao neke od najpoznatijih svjetskih murala.

"Želim se zahvaliti stanarima naselja Irac na suradnji proteklih dana i želim se izviniti što sam pravio nered, zauzimao vam parking mjesta i slično. Lik mlade žene oslikan na muralu je nepoznata ličnost i ona predstavlja sve nas, ona je vaš novi susjed. Ideja kojom smo se vodili otkako smo došli u Tuzlu jeste to da budućnost posuđujemo od mlađih naraštaja", istakao je Strauss.

Dodao je da je njegov posao da kreira inspiraciju novim generacijama i ako im u tome ostavimo pozitivno razmišljanje, onda će i oni taj optimizam prenijeti narednim generacijama u Bosni i Hercegovini.

Mural je oslikan u okviru projekta "Ulovimo smog i zagađujuće čestice-umjetnost u funkciji unapređenja kvaliteta zraka i podizanje javne svijesti", a kojeg realizuje Inicijativa za šumarstvo i okoliš FEA, uz finansijsku podršku Fonda za zaštitu okoliša FBiH.

Gradska uprava Tuzle je pružila podršku prilikom apliciranja kod Federalnog fonda za zaštitu okoliša te u provođenju odabira najpogodnije zgrade na kojoj će biti oslikan mural fotokatalitičkim bojama koje "pročišćavaju" zrak.

"Odlučili smo se za Tuzlu jer je jedan ovakav mural urađen u Sarajevu, a Tuzla kao i Sarajevo doista ima problema sa zagađenjem zraka, pa smo mi muralu osim te univerzalne umjetničke vrijednosti dodali jednu poruku koja glasi čist zgrad nije privilegija nego pravo", kazao je projektni asistent Samir Husić.

Odabir zgrade je izvršen putem javnog poziva na koji su se mogli prijaviti svi koji su željeli da njihove stambene zgrade, škole ili poslovni prostori budu trajno ukrašeni umjetničkim muralom svjetski priznatog umjetnika iz ove oblasti, češko-kanadskog muraliste Davida Straussa.

Projekat ima za cilj prenos inovativne i dobre evropske prakse i alata u smislu implementacije novog koncepta smanjenja aerozagađenja i unapređenja kvaliteta zraka na području grada Tuzle te unapređenje okoliša i javne svijesti po ovim pitanjima.