Značajan iskorak
56

Tuzla prva u BiH izrađuje strategiju zelene tranzicije: Velikim projektima do smanjenja zagađenja zraka

Piše: A. K.
Tuzla je jedan od najzagađenijih gradova u BiH (Foto: A. K./Klix.ba)
Tuzla je jedan od najzagađenijih gradova u BiH (Foto: A. K./Klix.ba)
Energetska, u javnosti poznata i kao zelena tranzicija jedan je od primarnih uvjeta za nastavak puta Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji, a lokalne zajednice dosad su poduzele određene korake u tom kontekstu. Tu se ubraja i Tuzla, kao prvi grad u našoj zemlji koji će izraditi strategiju zelene tranzicije.

Ukoliko Bosna i Hercegovina želi pristupiti Evropskoj uniji energetsku tranziciju kao jedan od primarnih uvjeta mora provesti. Pitanje energetske efikasnosti i upotreba obnovljivih izvora energije posebno se nameće u aktuelnom periodu, a lokalne zajednice dosad su poduzele određene korake.

Među njima je i Tuzla, koja je zvanično počela sa izradom strategije zelene tranzicije, čime se potvrdilo opredjeljenje Gradske uprave prema zaštiti okoliša, čistom zraku i korištenju obnovljivih izvora energije.

Strategija će obuhvatiti jasne smjernice za unapređenje stanja okoliša, povećanje energetske efikasnosti i održivi razvoj tokom narednih deset godina. Gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić navodi da je taj grad još 2019. godine postao pionir u Bosni i Hercegovini u oblasti energetske efikasnosti.

Detalj tokom jednog od sastanaka
Detalj tokom jednog od sastanaka

"Kroz četiri linije podrške mi smo 2019. krenuli sa sufinansiranjem ugradnje toplotnih pumpi, utopljavanja objekata, peći na pelet i priključenje na sistem centralnog grijanja. Danas pravimo novi iskorak, predvodeći zelenu tranziciju i postavljajući temelje za čišći zrak i zdraviju okolinu. Ovo je prilika da udružimo napore na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, jer zagađeni zrak ne poznaje granice", navodi Lugavić.

Izrada strategije predstavlja i ulaznicu za buduće investicije, jer Evropska unija i drugi donatori uslovljavaju finansijsku podršku postojanjem usklađenih strateških dokumenata.

"Ovo je prvi korak u višegodišnjem procesu koji će doprinijeti ostvarenju ciljeva smanjenja emisije CO2 do 2050. godine, u skladu s evropskim standardima i globalnim prioritetima", naglašava Lugavić.

Gradska uprava Tuzle planira koristiti vlastita sredstva, ali i aplicirati na fondove Evropske unije i bilateralnih donatora za realizaciju projekata zelene tranzicije.

"Tuzla će postati prvi grad u Bosni i Hercegovini s ovakvim strateškim dokumentom, što pokazuje vizionarski pristup. Zelena tranzicija donosi koristi na više nivoa – ekološke, društvene i ekonomske. Uz kvalitetan plan i međunarodnu saradnju, Tuzla ima priliku postati uzor drugim zajednicama", smatra predstavnik Regionalne razvojne agencije iz Maribora Borut Jurišić.

Strategija zelene tranzicije, kao strateški dokument u Tuzli se izrađuje u okviru programa "Strateški pristup zelenoj tranziciji – SAGT", u partnerstvu s Regionalnom razvojnom agencijom iz Maribora, BIT Centrom u Tuzli i uz podršku Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).