Tuzla se želi riješiti ilegalnih uličnih trgovaca, drakonske kazne za one koji iznesu robu na trotoar

Dijelovi sporednih saobraćajnica, kao i trotoari na glavnim tuzlanskim cestama nerijetko su zauzeti od ilegalnih trgovaca koji vrše prodaju uglavnom polovnih odjevnih predmeta, ali i prehrambenih namirnica.
Osim što narušavaju sigurnost pješaka, koji su prinuđeni kretati se cestom, štandovi postavljeni na neprimjeren način stvaraju neadekvatnu sliku u centralnim dijelovima grada.
S druge strane, oni koji prodaju voće, povrće i mliječne proizvode ne ispunjavaju higijenske uslove, stvarajući dodatni rizik od kontaminacije namirnica zagađujućim materijama.
Međutim, nadležni su odlučili to zaustaviti, uvođenjem prilično visokih novčanih kazni za one koji ne postupaju po utvrđenim pravilima.
Iz Službe za inspekcijske poslove Tuzle, kažu da je u skladu s Odlukom o komunalnom redu, zabranjeno korištenje drugih javnih površina izvan prostora otvorenih pijaca u svrhu prodaje ili izlaganje poljoprivrednih, prehrambenih, tekstilnih, tehničkih i drugih proizvoda.
Za to, kako kažu je potrebnoodobrenje gradske službe nadležne za komunalne poslove, a postupanje suprotno navedenoj zabrani kažnjivo je novčanom kaznom u iznosu od hiljadu do deset hiljada KM za pravno lice, od 200 do hiljadu maraka za odgovorno lice u pravnom licu, od 500 pet hiljada KM za samostalnog privrednika i od 50 do 500 KM za fizičko lice.
"Odlukom o komunanom redu dalje je propisano da će se novčanom kaznom u rasponu od 100 do 600 KM kazniti građanin ako ne postupi po pismenom ili usmenom nalogu inspektora da sa javne površine ukloni robu koju izlaže radi prodaje", naglašavaju iz gradske inspekcije.
Odlukom o komunalnom redu propisano je između ostalog da se zauzimanjem javne površine smatra i postavljanje pokretnih objekata, tezgi, rashladnih uređaja, stolova za prodaju lutrije, štampe, knjiga, cvijeća, ukrasnih predmeta i slično.
Za takvo zauzimanje je, naglašavaju gradski inspektori, potrebno odobrenje Službe za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica Grada Tuzle.
"Postavljanje ovih naprava bez odobrenja nadležne službe kažnjivo je novčanom kaznom u iznosu od hiljadu do deset hiljada KM za pravno lice, od 200 do hiljadu KM za odgovorno lice u pravnom licu, od 500 do pet hiljada KM za samostalnog privrednika te od 50 do 500 KM za fizičko lice", dodali su iz Službe za inspekcijske poslove Tuzle.
Kako je upozoreno, gradski inspektori će svakodnevno i kontinuirano vršiti pojačan inspekcijski nadzor u ovoj oblasti, uključujući i dane vikenda, kao i izricati propisane novčane kazne za prekršioce.
Na kraju su pozvali fizička i pravna lica, kao i samostalne privrednike koja se bave prodajom navedenih proizvoda izvan prostora pijaca, da svoje aktivnosti usklade sa važećim propisima.
S ovakvim potezom nadležnih se ne slažu svi, a među njima je federalni zastupnik i ekonomski analitičar Admir Čavalić, koji ističe da su ulične prodaje sasvim normalna pojava širom svijeta te da su dio kulture, tradicije, duha jednog grada, podneblja.
"Institucije bi trebalo prvo graditi kod onih koji su najviše povlašteni, a tek nakon toga ih predstavljati siromašnim, ugroženim, marginaliziranim. Ne ide suprotno, jer u tom slučaju dobivamo ekstraktivne, a ne inkluzivne institucije. To je temelj društvenog progresa. Da su institucije inkluzivne razmišljale bi o rješenju, a ne kazni", kaže Čavalić.
Navodi da su naše institucije ekstraktvine i zbog toga imaju neki urođeni nagon, odnosno automatizam da odmah razmišljaju o kazni i kažnjavanju.
"To nije ljudski, organski, niti je preporučljivo iz učenja institucionalne ekonomije. Uostalom, ne daje rezultate, već samo stvara dodatne probleme, razdor i osjećaj društvene nepravde", smatra Čavalić.
Zbog svega toga je uputio apel tuzlanskim vlastima da nađu rješenje, ili pak nastave s visokim stepenom tolerancije naspram onih najugroženijih jer zaključuje da treći put vodi u propast.