Informatizacija zdravstva
69

Tuzlaci konačno dobijaju e-iskaznice, čekanje u redovima kod ljekara postaje prošlost

A. K.
Čekanja u domovima zdravlja postat će prošlost (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Čekanja u domovima zdravlja postat će prošlost (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Ovjere zdravstvenih knjižica i odlasci ljekaru po recepte za mjesečnu terapiju uskoro bi trebali postati prošlost za građane u Tuzlanskom kantonu. Informatizacija zdravstvenog sistema došla je do krajnje faze, a prve elektronske iskaznice i recepti očekuju se za dva mjeseca.

Informatizacija zdravstvenog sistema u Tuzlanskom kantonu počela je prije deceniju i po, međutim, brojne peripetije koje se prevashodno odnose na proces javni nabavki, zakočile su realizaciju ovog procesa koji je od iznimne važnosti za unapređenje pružanja ljekarskih usluga.

Također, njenu realizaciju usporila je i činjenica da su neke od zdravstvenih ustanova ranije samostalno pokrenule ovaj proces koji nije omogućio njihovu integrisanost u centralnu bazu podataka.

Naime, u Tuzlanskom kantonu od 13 domova zdravlja, njih 11, zatim Univerzitetski klinički centar u Tuzli te Opća bolnica u Gračanici imaju započete procese informatizacije, ali niko od njih nije uvezan u jedinstveni sistem.

Međutim, ove sedmice, izvršeno je konačno potpisivanje ugovora između Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i kompanija za pružanje usluge informatizacije, koje su izabrane na javnom pozivu. Prema najavama, prve elektronske iskaznice i recepti očekuju se u narednih 60 dana.

Kantonalna ministrica zdravstva Dajana Čolić za Klix.ba kaže da posljednje potpisivanje ugovora za osiguranike u Tuzlanskom kantonu donosi nekoliko pogodnosti, prevashodno ukidanje gužvi, odnosno čekanja u redovima za ovjeru zdravstvenih knjižica.

"Sada ćemo jednostavnim provlačenjem elektronske kartice dobivati podatak o tome da li nam je uplaćeno zdravstveno osiguranje. Na osnovu toga pacijenti dalje imaju mogućnost ostvarivanja svih prava iz tog segmenta zdravstvenog osiguranja", navodi Čolić.

Dajana Čolić (Foto: A. K./Klix.ba)
Dajana Čolić (Foto: A. K./Klix.ba)

Nadalje, pacijenti više neće morati odlaziti kod ljekara vezano za propisivanje redovne mjesečne terapije koja je namijenjena hroničnim bolesnicima, već će, kako pojašnjava naša sagovornica, recepti ili potvrda, elektronskim putem biti proslijeđeni iz porodične ordinacije ka apotekama.

"Pojednostavljeno će biti i naručivanje za pretrage koje su dosad zahtijevale određenu papirologiju i čekanje u redovima. Također, očekujemo i da se smanji lista čekanja, jer će ljekari primarne zdravstvene zaštite imati uvid u to kada i koji ljekar specijalista ima slobodan termin te će automatski moći naručivati svoje pacijente", naglašava Čolić.

Ovakav sistem već je pokazao benefite u drugim kantonima u Federaciji BiH, kako kod pacijenata, ali i zdravstvenih radnika čiji je posao postao jednostavniji.

"Informatizacija zdravstvenog sistema omogućava i uštede u budžetu Zavoda zdravstvenog osiguranja TK, jer je prema dosadašnjim iskustvima jedan od kantona za godinu dana korištenja ovakvog sistema imao uštedu od okvirno pet miliona KM po pitanju izdavanja lijekova sa esencijalne liste lijekova", dodaje kantonalna ministrica zdravstva.

Također, uštede će se ostvariti i u smislu korištenja papira na koje više neće biti potrebe printati recepte ili ih štampati u štamparijama.

S druge strane, sve javne zdravstvene ustanove u Tuzlanskom kantonu u ovom trenutku nisu podjednako opremljene kada je riječ o informatičkim uređajima.

Zbog toga će Vlada TK, najizvjesnije kroz kantonalni budžet, osigurati izvjesnu sumu novca koja će biti usmjerena za nabavku hardverske opreme zdravstvenim ustanovama, a koja je neophodna za korištenje informacionog sistema.