Tuzlanska policija: Ubica je već jednom disciplinski kažnjen, a nije smio ni nositi oružje na godišnjem
Direktor Uprave policije MUP-a TK Dževad Korman objasnio je kako je došlo do ubistva, objašnjavajući da je Ćustendil pucao u tržnom centru ka Kahrimanović nakon čega je pobjegao. Policija ga je uhapsila ispred njegovog stana.
Pucao je iz službenog pištolja, koji u tom trenutku nije smio posjedovati s obzirom na to da je bio na godišnjem odmoru i da mora odložiti oružje u stanicu.
"Policijski službenici imaju obavezu da odlažu svoje oružje ukoliko se nalaze na bolovanju ili godišnjem odmoru. Dakle, to je njihova obaveza. U ovom slučaju, Elvis Ćustendil se nalazio treći dan na godišnjem i očigledno nije postupio u skladu s pravilima", rekao je Korman.
Na pitanje kako se provjerava da li službenici odlažu oružje na propisan način, odgovara: "To njegov rukovodilac provjerava, ako utvrdi da neko nije ostavio oružje, treba postupiti u skladu sa zakonom. To će otkriti provođenje istrage šta se dogodilo".
Korman nije htio da precizira koliko je metaka ispaljeno, a na konstataciju novinara da je riječ o šest metaka, rekao je "puno više".
Ponašanje Ćustendila
Ubica je bio policijski službenik 30 godina. Prvo je radio kao policajac za rad u zajednici, zatim mlađi inspektor, bio je pomoćnik u policijskoj stanici, a posljednje radno mjesto, u trenutku zločina koji je počinio, je službenik u operativnom centru MUP-a.
Korman ističe da nikada nisu dobili nikakve zvanične informacije o tome da je Ćustendil problematičan, kao i to da kolege ne mogu vjerovati da je on počinio ubistvo. Međutim, svjestan je da postoje različita mišljenja.
"Mi ne raspolažemo saznanjima da je on imao konflikte i probleme s kolegama. Zvanično nikada nije prijavljen. On je 2020. godine bio disciplinski kažnjen za povredu službene dužnosti jer je pod uticajem alkohola napravio saobraćajnu nezgodu... On je boravio u tom objektu posljednjih mjeseci, nemamo nikakvih prijava da je bilo kad pravio probleme.", kazao je Korman.
Dodao je: "Većina kolega jutros sliježe ramenima. Otkud to da se desi, kulturan pristojan. Vjerovatno neko smatra i da je bahat, ali mi nemamo nikakvih prijava zvaničnih protiv njega".
Korman je upitan i da li je ubica liječen zbog psihičkih problema, odnosno da li su rađeni zdravstveni pregledi s ciljem utvrđivanja sposobnosti. Odgovorio je kako su pregledi u MUP-u rijetki jer su skupi, a da policija nije obaviještena o tome da se Ćustendil liječio.
"Mi nemamo zvanična saznanja da je liječen zbog bilo kakvih psihotičnih stanja. Ljekari kada liječe pacijenta moraju znati gdje radi, mi dobijamo obavijesti o tome i postoje službenci kojima smo oduzimali vatreno oružje zbog konstatacije ljekara da više nije sposoban za to. Ali za Elvisa Ćustendila nemamo informaciju da je imao problema", rečeno je.
Objasnio je šta je problem sa sistematskim pregledima u MUP-u.
"Kada je riječ o prijemu policijskih službenika, odnosno kadeta koji se upućuju na akademiju, vrši se ljekarski pregled. U svim slučajevima, onako kako je to propisano, to rade zdravstvene ustanove sa kojima se sklopi ugovor. Posljednji pregled kojem sam ja prisustvovao rađen je 1993. godine, ja radim već 32 godine u ovoj kući. Od 2018. godine kako sam na čelu, imao sam problem sa svojom smjenom, gdje pokušavam organizovati ljekarski pregled, ali nisam naišao narazumijevanje u pogledu finansijskih sredstava. Uspio sam 2022. godine obezbijediti sredstva za ljekarski pregled 300 pripadnika jedinice za javni red i mir i jedinice za podršku, za njih je to urađeno", rekao je.
Osvrnuo se i na sigurnosnu situaciju u Tuzlanskom kantonu:
"Stanje ocijenjeno zadovoljavajuće. Mi smo prošle godine imali dva tragična događaja koji su kod velikog broja građana izazvala osjećaj nesigurnosti. Mi naravno pokušavamo. Mi smo jedan od kantona sa najboljim rezultatima kada je u pitanju kriminalitet. Ovi događaji su izolovani pojedinačni, policija nije bila u mogućnosti da ih prevenira", poručio je Korman.