U Ambasadi Bosne i Hercegovine u Berlinu održan prijem povodom Dana državnosti BiH
Prijemu je prisustvovalo preko stotinu zvanica, uključujući članove Bundestaga, brojne ambasadore akreditovane u Berlinu predvođene doajenom diplomatskog zbora apostolskim nuncijem, zvaničnike njemačkih ministarstva, predstavnike medija, nevladinih organizacija, njemačkih korporacija i finansijskih institucija, kao i istaknute privrednike, umjetnike, naučnike i društvene radnike bh. porijekla.
Ambasador Damir Arnaut je u svom obraćanju istakao značaj ZAVNOBiH-a kako za obnovu državnosti Bosne i Hercegovine i afirmaciju njenog jednakog statusa sa drugim republikama bivše Jugoslavije, tako i za poimanje multietničkog karaktera Bosne i Hercegovine kao jedne od njenih najvećih vrijednosti.
Arnaut je istakao da su sve te tekovine ZAVNOBiH-a napadnute između 1992. i 1995. godine, što je uključivalo i prvi genocid na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata, ali da se Bosna i Hercegovina odbranila uz pomoć SR Njemačke i drugih zapadnih saveznika. Arnaut se stoga zahvalio zvaničnom Berlinu na kontinuiranom opredijeljenju za zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše zemlje, pogotovo u svjetlu ruske agresije na Ukrajinu i prateće destabilizirajuće retorike na Zapadnom Balkanu.
Ambasador Arnaut je istakao da veze između Bosne i Hercegovine i SR Njemačke nikada nisu bile jače, čemu svjedoči i značajno intenziviranje bilateralnih posjeta na najvišem nivou, uključujući i prvu zvaničnu posjetu na nivou šefova država u proteklih više od devet godina. Arnaut je naglasio da su ti susreti dr. Denisa Bećirovića sa predsjednikom Steinmeierom i kancelarom Scholzom predstavljali i prvu zvaničnu posjetu isključivo predsjedavajućeg Predsjedništva BiH SR Njemačkoj u istoriji odnosa između dvije zemlje.
"Ovaj intenzitet odnosa je propraćen aktivnim anganžmanom SR Njemačke u Bosni i Hercegovini na brojnim poljima, uključujući strateško jačanje naših odbrambenih kapaciteta, rast investicija, sankcije usmjerene protiv separatističkih poteza i retorike, te ključnu ulogu ove zemlje po pitanju usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija," dodao je Arnaut.
Vezano za izazove na putu Bosne i Hercegovine ka članstvu u NATO savezu i Evropskoj uniji, ambasador Arnaut je naglasio potrebu otklanjanja sistemske diskriminacije, te je potencirao apsurd da on i njegova supruga imaju pravo istovremeno se kandidovati za dva mjesta u Predsjedništvu BiH - bošnjačko i hrvatsko - ali da je njihovoj djeci kandidatura zabranjena jer su iz mješanog braka i time pripadnici tzv. Ostalih.
Arnaut je stoga naglasio potrebu da fokus treba biti na otklanjanju ovakvih, stvarnih, diskriminacija, a ne na zagovaranju produbljivanja podjela.
Ambasador Arnaut se na kraju zahvalio bh. privrednicima u SR Njemačkoj koji su svojim sponzorstvom omogućili održavanje ovog prijema.