Uništeno je više od 1.350 komada pušaka i pištolja te više od 750 dijelova oružja i prateće opreme.
Akciju uništavanja oružja organizovao je Koordinacioni odbor za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP BiH) i Centrom za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi (SEESAC). Predsjedavajući Koordinacionog odbora Ermin Pešto pojasnio je novinarima da se radi o oružju koje su mahom oduzele policijske agencije u BiH ili su ga građani dobrovoljno predali.
Istakao da je ovo nastavak napora na smanjenju rizika od zloupotrebe malog i lakog oružja.
"U posljednje četiri godine ukupno smo uništili oko 18.000 komada oružja i dijelova oružja", pojasnio je Pešto i naglasio da u tim aktivnostima učestvuju gotove sve policije agencije u BiH.
Odbacio je kao netačne neke navode da je u BiH oko 750.000 komada ilegalnog oružja, ističući da postoji problem ilegalnog oružja i nadležne agencije preduzimaju mjere na njegovom suzbijanju.
"U posljednje vrijeme u BiH se provode brojne aktivnosti borbe protiv ilegalne trgovine oružjem, a jedna od tih aktivinosti i današnje uništavanje oružja", rekao je Pešto. Tomislav Ćurić iz Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH je rekao da je ova aktivnost veoma važna u konteksu sigurnosti građana BiH te pridruživanja BiH EU.
"Kontrola oružja i suzbijanje svakog vida kriminaliteta u vezi s oružjem je vrlo visoko na sigurnosnoj agendi EU i to je jasno rečeno kroz nedavno usvojenu strategiju EU u toj oblasti, koja ukazuje na problematiku ilegalnog oružja i na zapadnom Balkanu", rekao je Ćurić i dodao da EU cijeni napore domaćih snaga na jačanju zakonodavnog strateškog okvira i operativni rad na suzbijanju svakog vida nezakonite trgovine i posjedovanja oružja.
Šef Odsjeka za pravda i sigurnost u UNDP-u BiH Slobodan Tadić je kazao da već godinama podržavaju ove aktivnosti te zajedno s EU rade na implementaciji direktive koja se tiče kontrole naoružanja u jugozapadnom Balkana.