Primjeri iz Tuzle
85

U BiH je neke kazne zatvora moguće zamijeniti radom na slobodi, ali preduzeća ne žele angažovati osuđenike

Piše: A. K.
Fotografija je ilustrativnog karaktera (Foto: T. S./Klix.ba)
Fotografija je ilustrativnog karaktera (Foto: T. S./Klix.ba)
Prema bh. zakonima, kaznu zatvora u trajanju do jedne godine je moguće zamijeniti i radom za opće dobro na slobodi. Ovaj model je pokazao pozitivne rezultate, ali kao takav nije u potpunosti zastupljen. Za angažman osuđenika su više otvorene privatne firme, nego javna preduzeća.

Prema zakonodavstvu Bosne i Hercegovine, nakon što nadležni sud odmjeri i izrekne kaznu zatvora u trajanju od najviše godinu dana, ona se uz pristanak optuženika istovremeno može zamijeniti radom za opće dobro.

Ovakav model se može primijeniti u slučajevima kada nije neophodno da kažnjavanje bude iza zatvorskih rešetaka, a istovremeno uvjetna kazna nije dovoljna za postizanje opće svrhe krivično-pravnih sankcija.

Međutim, to nije zastupljeno u svim dijelovima naše zemlje, zbog zatvorenosti privatnih kompanija te javnih ustanova i preduzeća, u kontekstu radnog angažmana osuđenika. Takvu praksu, konkretno u Tuzli želi mijenjati tamošnji vijećnik u Gradskom vijeću Anel Ibeljić.

On je uputio vijećničku inicijativu, uz slanje akta Ministarstvu pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona, u cilju sklapanja ugovora sa javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač Grad Tuzla, radi izvršavanja rada za opće dobro na slobodi.

"Na temelju uspješnih primjera iz drugih kantona i zemalja, predložio sam Gradskom vijeću Tuzle da se hitno implementira model rada za opće dobro. Ovaj model, koji već duže vrijeme pokazuje pozitivne rezultate u resocijalizaciji počinitelja, omogućava uštede na nivou zajednice, a osuđenicima pruža šansu da se ponovo uključe u društveni život. Kroz ovu inicijativu želimo pokazati da kažnjavanje ne mora uvijek biti u obliku zatvora, već da postoji efikasniji i humaniji način", kazao je Ibeljić za Klix.ba.

Poboljšanje kvaliteta pravosudnog sistema

U odgovoru koji je Ibeljić dobio od Ministarstva pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona, implementacijom spomenutog modela, odnosno njegovim unapređenjem i efikasnijom provedbom, postiglo bi se poboljšanje kvaliteta pravosudnog sistema na području kantona i nemjerljivog doprinosa društvenoj zajednici.

Pojašnjavaju da nakon odluke suda, raspoređivanje na rad za opće dobro na slobodi obavlja kantonalno ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta osuđenika.

"Kazna zatvora se zamjenjuje radom za opće dobro na slobodi, kako bi se osuđenoj osobi omogućilo da uz nadzor i pomoć društvene zajednice, dobrovoljno, osobnim postupcima, radom i odnosom prema posljedicama izazvanim počinjenim djelom razvije svijest o štetnosti određenih ponašanja i odgovornosti za štetne posljedice", kažu iz Ministarstva pravosuđa i uprave TK.

Imajući u vidu odredbe člana 5. i 6. Pravilnika o izvršavanju rada za opće dobro na slobodi, ovaj model se može implementirati u ustanovama, privrednim društvima i drugim pravnim osobama koje se bave humanitarnim, ekološkim, komunalnim, uslužnim i ostalim djelatnostima za koje ministarstvo ocijeni da se njom može postići svrha izvršavanja krivično - pravnih sankcija, kao i posebna svrha izvršavanja rada za opće dobro.

Ministarstvo pravosuđa i uprave TK dosad je nastojalo da uspostavi saradnju sa poslodavcima u svim gradovima i općinama na području Tuzlanskog kantona kako bi se osuđenicima omogućilo izvršavanje društveno korisnog rada. Međutim, rezultati nisu zadovoljavajući.

"U toku 2021. godine ovom ministarstvu su dostavljene dvije pravosnažne presude, jedna od Općinskog suda u Tuzli kojom je osoba osuđena na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci te je istovremeno određeno da se ona zamjenjuje radom za opće dobro na slobodi u trajanju od 45 radnih dana. Druga je od Općinskog suda u Sarajevu, kojom je osoba osuđena na kaznu zatvora u trajanju od deset mjeseci te je istovremeno određeno da se ona zamjenjuje radom za opće dobro na slobodi u trajanju od 90 radnih dana", navode iz resornog kantonalnog ministarstva.

Odbijen angažman osuđenika

Imajući u vidu da su obje osuđene osobe imale prebivalište u Tuzli, kao prilika za obavljanje rada za opće dobro na slobodi vidjela se u tamošnjem Domu penzionera, s kojim je ministarstvo zaključilo ugovor.

"Nakon obraćanja navedenoj ustanovi, ministarstvo je zaprimilo zahtjev Doma penzionera Tuzla da se osuđene osobe ne upućuju u tu ustanovu te je zaprimilo i izjavu imenovanog povjerenika da ne želi sudjelovati u radu sa osuđenim osobama i da ne želi više obavljati poslove. Ministarstvo je obavijestilo nadležne sudove da trenutno ne može izvršiti rad za opće dobro na slobodi, jer navedena javna ustanova odbija saradnju, a na području Tuzle je jedina s kojom ministarstvo ima zaključen ugovor", kažu iz Ministarstva pravosuđa i uprave TK.

Ministarstvo je nakon toga poduzelo brojne aktivnosti kako bi se stvorile pretpostavke i uslovi za realizaciju instituta rada za opće dobro na slobodi u Tuzlanskom kantonu, čime je ova alternativna sankcija postala operativna.

"Ministarstvo je aktima uputilo pismene pozive pravnim licima na području Tuzle za uspostavljanje saradnje u svrhu izvršavanja rada za opće dobro na slobodi. Od svih pozvanih, interes u 2022. su iskazala dva udruženja, sa kojima saradnja ipak nije uspostavljena. Naime, jedno udruženje je organizovano na volonterskoj osnovi, a drugo zbog svojih osjetljivih djelatnosti koje su vezane za ugrožene kategorije stanovništva ne bi moglo efikasno odgovoriti zadatku", pojašnjavaju.

Zainteresiranost samo jedne privatne firme u Tuzli

U toku 2023. godine ponovo su upućeni pismeni pozivi za uspostavljanje saradnje u svrhu izvršavanja rada za opće dobro na slobodi svim javnim preduzećima, javnim ustanovama i udruženjima na području Tuzle, za koje je ocijenjeno da bi mogli odgovoriti ovom zadatku.

"Ministarstvo je zaključilo ugovor samo s poslodavcem Solana d.d. Tuzla. Ugovor je zaključen 25. augusta 2023. godine, a nakon toga održana je obuka povjerenika koje je predložio poslodavac iz reda uposlenih čime je osiguran poslodavac na području Tuzle i sa kojim ministarstvo ima izuzetnu saradnju", naveli su iz resornog kantonalnog ministarstva.

Ministarstvo je izvršilo i izmjenu pravilnika o izvršavanju rada za opće dobro te je donijelo odluku o visini i načinu utvrđivanja naknade za rad povjerenika. Prema tome je uvedena naknada za rad, odnosno nadzor koji vrše imenovani povjerenici nad osuđenim osobama prilikom izvršavanja rada za opće dobro na slobodi.

"Naknada za rad povjerenika je uvedena kako bi se povećao interes poslodavaca i povjerenika za izvršenje rada za opće dobro na slobodi. Iznos zavisi od broja dana koje osuđeni provede na radu za opće dobro i isplaćuje se povjereniku koji vrši direktan nadzor. Na poziv koji je ministarstvo uputilo u toku 2024. godine, interes nije iskazao niti jedan poslodavac", kazali su iz Ministarstva pravosuđa uprave TK.

Istaknuli su da su pozivi u periodu od 2022. do 2024. godine konkretno u Tuzli poslani JKP Komunalac i Vodovod i kanalizacija, zatim Saobraćaj i komunikacije, Pannonica, Gradski stadion Tušanj, SKPC Mejdan, Komemorativni centar, Centralno grijanje, Narodno pozorište te Tržnice – pijace, ali da nijedno navedeno pravno lice nije iskazalo interes.

Inače u budžetu Tuzlanskog kantona osigurana su finansijska sredstva za isplatu naknade imenovanim povjerenicima (zaposlenicima poslodavca), koji će vršiti nadzor nad radom osuđene osobe o čemu su pozvana pravna lica upoznata i u samom pozivu za uspostavljanje saradnje.

"Ono što je simptomatično i što ministarstvo smatra poražavajućim jeste da veći interes i doprinos društvenoj zajednici i pravosudnom sistemu, kada je u pitanju rad za opće dobro, daju privatni subjekti, odnosno privredna društva u privatnom vlasništvu, nego javne ustanove i javna preduzeća čiji je osnivač ili vlasnik država. Pa tako imamo primjer Solana d.d. Tuzla i Papilon d.o.o Čelić, koji zajedno s ministarstvom izuzetno kvalitetno izvršavaju izrečene sankcije rada za opće dobro na slobodi", naglašavaju iz ministarstva.

Iz resornog kantonalnog ministarstva su poručili da je porazno da Tuzla, kao najveći grad i središte Tuzlanskog kantona, putem svojih javnih ustanova i javnih preduzeća ne učestvuje u izvršenju ove sankcije.

Nadaju se da će postavljeno vijećničko pitanje i eventualna rasprava na sjednici Gradskog vijeća Tuzle rezultirati određenim pomacima kada je u pitanju institut rada za opće dobro na slobodi, odnosno da će rezultirati zaključivanjem ugovora.