Istrage u toku
12

U bolnici u Bijeljini onemogućen rad za dvoje ljekara nakon smrti 10-godišnjeg dječaka

A. K.
Bolnica Sveti Vračevi u Bijeljini
Bolnica Sveti Vračevi u Bijeljini
Protiv dvoje ljekara iz Bolnice Sveti Vračevi iz Bijeljine pokrenut je disciplinski postupak nakon smrti desetogodišnjeg Aleksandra Kovača. Ljekarima je onemogućeno dalje pružanje zdravstvenih usluga, a neophodne istrage su u toku.

Naime, Komisija za unutrašnji nadzor Bolnice Sveti Vračevi iz Bijeljine utvrdila je da je bilo proceduralnih grešaka od ljekara Branke Gavrić i Bojana Gajića u postupku liječenja desetogodišnjeg dječaka Aleksandra Kovača.

Direktor bolnice Zlatko Maksimović rekao je novinarima na konferenciji za medije da je jutros, nakon pročitanog izvještaja komisije, donio rješenje o pokretanju disciplinskog postupka protiv dr. Branke Gavrić i dr. Bojana Gajića.

"Načelnici Odjeljenja pedijatrije Ivki Džuveleković sam naložio da navedenim doktorima onemogući pruženje zdravstvene zaštite pacijentima", kazao je Maksimović.

Načelnica Odjeljenja pedijatrije Ivka Džuveleković je kazala da je dječak primljen s glavoboljom i povraćanjem, odnosno simptomima koji su počeli prethodnog dana te da je sat vremena prije hospitalizacije pregledan od neurologa. Nalaz je, kako je ona kazala bio uredan.

"Nakon tog pregleda upućen je pedijatru, dežurna doktorica ga je pregledala i predložila hospitalizaciju. Tokom dva dana rađene su laboratorijske analize i pregledi u skladu sa kliničkom slikom, a dječak sve vrijeme nije imao temperaturu. Opšte stanje je bilo stabilno, neurološki status uredan. Povišenu temperaturu je dobio pred odlazak u UKC Banja Luka, ali je ona bila blaga i iznosila je 37,2. Stanje djeteta je u našoj bolnici pratilo ukupno šest pedijatara, pregledala su ga dva neurologa, ORL specijalista, oftalmolog", kaže Džuveleković.

Kako je nastavila, u ponedjeljak, 28. augusta ove godine, roditelji su posjetili dječaka između 14 i 15 sati, a oko 14:30 sati njemu se stanje pogoršalo i u jednom trenutku nije moglo da prepozna roditelje.

"Tada je odlučeno da dječak bude prevezen u UKC Banja Luka, našu nadležnu ustanovu. Transport je počeo u 15 sati i 39 minuta, a tokom prevoza dječak je ispoljio epileptički napad i krizu svijesti. Kasnije je bio stabilan, ali sa poremećajem svijesti. U Banju Luku je stigao oko 18 sati i tamo su dežurni doktori pokušali da ga stabilizuju, intubirali ga, uradili analize, ali nažalost u 19:30 sati je proglašen fatalni ishod", rekla je Džuveleković.

Kako je precizirala u pojašnjenju, ranije toga dana urađen je pregled očnog dna kod dječaka, kako bi bilo utvrđeno da li postoji "staza papile" očnog nerva, ali da je sve bilo uredno.

"Naravno da se razmišljalo o daljoj dijagnostici, ali shvatite da se u ovom trenutku 30 odsto školaraca žali na bol u glavi. Tragedija je ogromna i još jednom upućujem porodici saučešće", nastavila je ona.

U Komisiji za unutrašnji nadzor nalazilo se sedam ljekara, koji su održali tri sastanka. Članovi su imali zadatak da pregledaju historiju bolesti, svaki dokument i nalaz, a uzeli su i izjave svih ljekara koji su bili u kontaktu sa dječakom.

"Pregledali smo i dokumentaciju o toku transporta i vidjeli da je sanitet iz Bijeljine stigao u Banju Luku za dva sata i 20 minuta. Zapisnik smo jučer predali direktoru, a o medicinskom dijelu liječenja, da li je bilo propusta ili ne, reći će komisija za vanjski ili eksterni nadzor, njihov rad je u toku", kazala je članica komisije Nela Mitrović.