Za Klix.ba je potvrđeno da je za dvije godine vakcinisano blizu četiri hiljade djevojčica i djevojaka.
HPV predstavlja ključni uzročnik karcinoma vrata maternice (cerviksa), rodnice, stidnice, anusa, penisa, karcinoma u području usta i ždrijela te genitalnih i negenitalnih bradavica. Visokorizični sojevi HPV-a, poput onog iz grupe 16 i 18, odgovorni su za većinu slučajeva karcinoma vrata maternice.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, godišnje više od 150 žena u tom entitetu oboli od karcinoma vrata maternice, a više od 80 njih umre.
"HPV se prenosi spolnim putem. Virus se može prenijeti i kontaktom s kožom genitalnog područja. HPV infekcija najčešće nema simptoma pa može proći neprimijećeno. Kada se simptomi pojave, obično uključuju genitalne bradavice ili promjene na koži i sluznicama koje mogu biti prekancerozne. U žena, HPV se može otkriti pomoću PAPA testa i HPV testiranja. U muškaraca, dijagnosticiranje HPV-a je teže, ali genitalne bradavice mogu biti vidljive i dijagnosticirane kliničkim pregledom", navode iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Imunizacija protiv HPV-a i redovni preventivni pregledi su siguran način zaštite od karcinoma i bolesti uzrokovanih virusom.
"Vakcinisanje se preporučuje djevojčicama i dječacima u dobi od 13 do 18 godina - prije izlaganja virusu tj. prije početka spolne aktivnosti. Vakcina se može dati i starijima koji nisu prethodno cijepljeni. Daju se dvije doze devetovalentnog cjepiva protiv HPV-a, s razmakom od najmanje šest mjeseci između prve i druge", naglašavaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Provođenje Programa imunizacije protiv HPV-a u Federaciji Bosne i Hercegovine počelo je krajem 2022. godine najprije u četiri kantona, da bi zatim 2023. proširen na cijelu Federaciju BiH.
"U dvije godine provođenja imunizacije protiv HPV-a, prvu dozu vakcine protiv HPV primilo je skoro četiri djevojčica i djevojaka u FBiH. Mnoga istraživanja potvrđuju učinkovitost imunizacije protiv HPV-a. Dokazano je da vakcina značajno smanjuje učestalost HPV infekcija, genitalnih bradavica i karcinoma vrata maternice. Prema podacima zemalja koje imaju tradiciju imunizacije protiv HPV-a, rizik od nastanka karcinoma vrata maternice u žena koje su se vakcinisale protiv HPV-a prije 18. godine života bio je 90 posto manji u usporedbi s nevakcinisanim", napominju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Vakcina protiv HPV-a je ocijenjena kao izrazito sigurna, kvalitetna i visokoučinkovita. Neželjene reakcije su uobičajeno blage i kratko traju te se mogu pojaviti bol, crvenilo i oteklina na mjestu primjene, glavobolja, mučnina, umor, povišena tjelesna temperatura, bol u mišićima i/ili zglobovima.
Inače, Zavod za javno zdravstvo FBiH organizirat će u Mostaru i Sarajevu edukativne radionice "Unapređenje znanja zaposlenih u ustanovama za djecu bez roditeljskog staranja o značaju imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV)", namijenjene osoblju domova za djecu bez roditeljskog staranja i centrima za socijalni rad u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati osoblje domova za djecu bez roditeljskog staranja i centre za socijalni rad u Federaciji Bosne i Hercegovine o humanom papiloma virusu (HPV), vakcini protiv HPV-a u imunizacijskom programu i provedbi Programa imunizacije protiv HPV-a u FBiH. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promocije imunizacije te unapređenju i promicanju zaštite zdravlja djece i mladih.
Prva radionica održat će se u utorak, u 12 sati u Velikoj dvorani Zavoda za javno zdravstvo FBiH u Mostaru, dok je druga najavljena za četvrtak, također u 12 sati u Dvorani 1 Zavoda za javno zdravstvo FBiH u Sarajevu.