Sistematsko zlostavljanje
0

U Foči obilježen Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u sukobima

E. A.
Foto: E.A./Klix.ba
Foto: E.A./Klix.ba
U organizaciji Udruženja žrtava rata "Foča 92-95", danas je u ovom gradu obilježen Međunarodni dan borbe protiv seksulanog nasilja u sukobima.

Pred halom Partizan polozeno je cvijeće i proučena dova, a učesnici obilježavanja prošetali su gradom i spustili ruže u rijeku Ćehotinu u znak sjecanja na sve žrtve tortura u ovom gradu.

U Foči je tokom rata zabilježeno sistematsko seksualno zlostavljanje Bošnjakinja na više lokacija. Tako je hala Partizan služila kao logor za žene u kojoj su se desili zločini silovanja. Među onima koji su pretrpjeli golgote Partizana je Zehra Murguz.

"Zamislite kakva sjećanja mogu biti kada majka gleda kako joj zlostavljaju djevojčicu od 12 godina, a jedna drugoj ne mogu pomoći", priča Zehra.

U hali Partizan tokom rata seksualno je zlostavljano oko 100 žena. Silovane su i na drugim lokacijama. Ipak, preživjele su svjedočile pred međunarodnim sudom pravde u Hagu, što je u konačnici dovelo do historijske kvalifikacije u međunarodnom pravu.

"Zahvaljujući tim ženana Međunarodni sud pravde je prvi put u historiji ustanovio ratni zločin silovanja i otvorio širom vrata borbe protiv zločina te vrste širom planete", kaže Staša Zajević, iz organizacije Žene u crnom.

Halida Uzunović, predsjednica Udruženja žrtava Foća 92-95 ističe da je značajno što je u ovom mjesecu ratni zločinac Ratko Mladić osuđen, između ostalog, i za ratni zločin silovanja.

S druge strane silovane žene su bez obzira na torture koje su prošle danas na margini društva. Melika Mahmudbegović, potpredsjednica FBiH koja je danas bila u Foči smatra da je obaveza institucija da zakonski riješe status ne samo silovanih žena vec i logoraša generalno.