U Hrvatskoj bi mogle "propasti" stotine hiljada vakcina: Dobija li BiH novu donaciju
Hrvatska, prema stavovima tamošnjeg ministarstva zdravstva, teži da do kraja juna postigne brojku od oko 50 posto vakcinisanih, što će, ako uzmemo u obzir tempo pristizanja vakcina u tu zemlju i trenutnu zainteresovanost za vakcinaciju, ostaviti veliki broj neiskorištenih doza kojima, kako je već poznato, relativno brzo ističe rok trajanja, nakon čega postaju neupotrebljive.
Priliv vakcina stabilan
Brojke koje su dostupne na internet stranici hrvatskog ministarstva zdravstva govore da je broj doza vakcina koje stižu u Hrvatsku posljednjih nekoliko sedmica stabilan i iznosi oko 230.000 sedmično. Broj vakcinisanih prošle je sedmice znatno opao. Tako je između 2. i 9. maja vakcinisano oko 170.000 ljudi, a taj broj je u naredne dvije sedmice pao na na 140.000, da bi se u prošloj sedmici gotovo prepolovio i stao na 90.000 vakcinisanih.
Sljedeće bi sedmice, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravlje, u Hrvatsku trebalo stići čak 360.000 doza vakcine, najviše onih koje proizvodi kompanija Pfizer, međutiim, prema trenutnim pokazateljima o broju zainteresiranih za vakcinaciju, velika količina tih vakcina mogla bi ostati neiskorištena.
Posljednjih nekoliko dana u Hrvatskoj se mogu vakcinisati i sve osobe koje imaju dvojno državljanstvo, što se odnosi pretežno na Hrvate iz BiH. Ova informacija jasan je pokazatelj da Hrvatska ima višak vakcina koje želi utrošiti prije nego postanu neupotrebljive. Hrvatski portal "24 sata" prenio je informaciju iz, kako kažu, pouzdanih izvora da će veliki broj tih vakcina najvjerovatnije završiti u našoj zemlji, kao nova donacija.
Vakcina na bacanje
Podsjetimo, i susjedna Srbija je donirala veliki broj vakcina BiH, a u dva navrata je otvorila granice za vakcinaciju bh. građana, prvi put u aprilu, a drugi put jučer. I tako, dok zemlje u susjedstvu imaju vakcina "na bacanje", kod nas, osim putem COVAX mehanizma i donacija, u zemlju još uvijek nije stigla nijedna vakcina koju je naša država kupila bilateralnim putem. Ovo nešto što je došlo još uvijek se koristi za vakcinaciju prioritetnih grupa stanovništva, što je faza imunizacije koju je većina zemalja odavno prevazišla.
A ostali građani BiH? Oni također imaju mogućnost za vakcinaciju, samo što im je za nju potreban pasoš. Jer, dok građani susjednih zemalja već mogu birati kojom će se vakcinom vakcinisati, mi, očigledno, samo možemo birati u kojoj ćemo se susjednoj državi vakcinisati.