U Mostar se vratila proslava uz prvomajski grah koji je dijelio gradonačelnik Kordić
Prvi čovjek najvećeg grada na Neretvi je rekao kako je danas došao kao radnik proslaviti s građanima Mostara Međunarodni praznik rada i zahvalio je sindikatima što su nakon dugo godina ponovno vratili tradiciju dijeljenja graha u Mostar i druženja za Praznik rada.
"Drago mi je da se tradicija vratila. Imao sam priliku podijeliti par porcija i ljudi su sretni i zadovoljni što se možemo danas družiti. Ipak je danas, poseban dan, praznik rada, kada se malo više nego drugih dana prisjetimo i sjetimo koliko su nama bitni ljudski resursi, koliko su nam bitni naši djelatnici. To bi možda trebali i češće raditi", kazao je Kordić.Govoreći u kontekstu kriza zadnjih godina je naglasio kako je važno na današnji dan poslati poruku svima koji odlučuju o pravima radnika i njihovim plaćama da se maksimalno potrude i da se brine o radnicima jer su svi jedni na druge usmjereni.
"Mi ćemo nastaviti ovu tradiciju u Mostaru. Gradsko Vijeće se jako trudi da donosi odluke koje su i socijalne i koje idu na ruku radnicima. U tom kontekstu bih htio spomenuti i zadnju odluku koju smo donijeli oko neradne nedjelje.Mislim da nam to na čast treba služiti i da je to put kojim treba dalje ići. Vidjeli smo koliko je to važno jer je Mostar došao u fokus čitave regije kao jedini veći grad koji je uspio donijeti takvu odluku, što puno govori o Mostaru i trenutnoj Gradskoj upravi i Gradskom vijeću Mostara", zaključio je Kordić.
Predsjednik Unije neovisnih sindikata Josip Milić, koji je dijelio grah uz mostarskog gradonačelnika ističe kako se nakon 15 godina u Mostaru uspjelo organizirati obilježavanje praznika rada uz podjelu graha koji je simboličko težačko jelo i razgovorati o radničkim pravima zahvaljujući podršci gradonačelnika Kordića.
"Gradska uprava donijela jako važan zakon za radnike i poboljšanje njihovih statusa, a to je neradna nedjelja za trgovce, što smo mi sindikati tražili prije 15 godina", naglasio je Milić.
Podsjetio je kako se na današnji dan dogodila prekretnica kada su radnici protestovali boreći se za osmosatno radno vrijeme i da je i danas to stečevina koju svi imamo, te upozorio kako danas vlada borba radnika za veće plaće da bi mogli dostojno živjeti od svoga rada.