Svečanosti uz presijecanje vrpce prisustvovali su mostarski gradonačelnik Mario Kordić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić i federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić nakon što su obišli ranije izrađene stambene jedinice u tom naselju.
Jedan od dobitnika stana je Nedim Droce je ovaj trenutak nazvao početkom novog života.
"Od treće godine živim u kolektivnom smještaju i ovo trenutno je početka novog života, za mene, djecu ,starije i sve nas", kazao je Nedim koji u novi dom useljava sa sinom i svojom suprugom koja uskoro treba da rodi još jedno dijete.
Sestre Sabina Kusturica i Nusreta Gološ iz Vranjevića živjele su godinama u kolektivnim centrima i sad će konačno imati svoj krov nad glavom. "To znači puno za nas", kazale su one.
Gradonačelnik Mostar Mario Kordić kaže kako se završetkom još jednom stambenog objekta u naselju Rodoč planiraju potpuno zatvoriti kolektivni centri u tom gradu, te se zahvalio višim nivoima vlasti na podršci za rješavanje ovog problema.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtićaže kako je ovo jedan od najznačajnijih projekata u BiH za rješavanje krovova nad glavom ljudima u potrebi.
Po njegovim riječima je ostalo još oko tri hiljade osoba kojima se treba riješiti krov nad glavom.
"Treba još da se završi projekat u Čapljini, Čeliću, Doboju do 30. juna, tako da ćemo nastaviti dalje", kazao je ministar Hurtić.
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić ističe da je zaduženje Vlada FBiH preko 8,5 miliona KM za rješavanje stambenog pitanja ljudi koji su bili u potrebi i da je lokalna zajednica izdvojila značajan dio sredstava, da bi se zatvorio svih 132 kolektivna objekta u HNK.
U naselju Baffo osigurana su stambena rješenja po sustavu neprofitnog socijalnog stanovanja za 48 porodica koje su do sada boravile u kolektivnim i alternativnim centrima na području grada Mostara.
Objekti su izgrađeni u okviru realizacije projekta CEB II "Zatvaranje kolektivnih centara i alternativnih smještaja putem javnih stambenih rješenja".
Projekt CEB II implementira se u 46 gradova i općina u BiH zahvaljujući kreditnim sredstvima Razvojne banke Vijeća Evrope. Prema ažuriranim planovima implementatora, bit će realizirano 68 pod projekata (stambenih zgrada) u okviru kojih će biti izgrađeno oko 2059 stambenih jedinica, po modelu socijalnog neprofitnog stanovanja.
Implementator CEB II projekta na području Federacije BiH je Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH ima ulogu Agencije za provođenje projekta po Međunarodnom okvirnom sporazumu o kreditu između BiH i Razvojne banke Vijeća Europe (CEB). Sredstva za tehničku pomoć za realizaciju projekta osigurao je Investicijski okvir za Zapadni Balkan (WBIF) i bilateralni donatori CEB banke: vlade Norveške, Španije, Italije i Slovačke.
Ukupna vrijednost ovog podprojekta iznosila je 1.420.868 KM (1.131.049 KM kreditnih sredstava CEB-a i 289.818 KM sredstava koja je osigurao Grad Mostar).
Na području Federacije BiH u toku je izvođenje radova za izgradnju 436 stambene jedinice koji se realiziraju za 13 podprojekata na području gradova Bihaća, Goražda, Gračanice, Čapljine, Živinica i Lukavca, kao i u općinama Drvar, Ključ, Kalesija, Banovići i Foča/Ustikolina.