"Mi smo njihov glas"
10

U Mostaru protesti protiv femicida i nasilja nad ženama: U posljednjih godinu dana u BiH ubijeno 13 žena

FENA
Foto: FENA
(Foto: FENA)
Protesti protiv femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama održan je u utorak u Mostar s kojeg je još jednom upozoreno na zabrinjavajući porast slučajeva femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama u BiH, a zatražena je i hitna reakcija odgovornih institucija na svim razinama u zemlji.

S protesta je poručeno kako odgovorne institucije još uvijek nisu učinile dovoljno da pooštre kaznenu politiku niti da osiguraju primjenu neophodnih mjera zaštite kako bi se smanjio rizik ponovnog izlaganja žrtava nasilju, odnosno spriječilo ono najgore, da budu brutalno ubijene.

"U posljednjih godinu dana u BiH je ubijeno 13 žena, zajedno s našom sugrađankom koja je izgubila život prije nekoliko dana. Uz naše ostale zahtjeve, mi i dalje inzistiramo na tome da se femicid prepozna kao posebno kazneno djelo", kazala je novinarima predsjednica udruženja "Inicijativa građanki i građana Mostara" Ifeta Ćesir Škoro.  

Demonstrantice su također poručile da se preko 80 posto slučajeva nasilja u obitelji i intimnim vezama ne prijavi zato što se žene ne osjećaju sigurno kao i radi nepovjerenja u efikasnost pravosudnog sustava.

"Naše je da govorimo, da ne šutimo i da kažemo da se žene ne stigmatiziraju. Žene imaju pravo i da pogriješe u izboru svog partnera. Često se kaže: 'Sama je tražila što se udala za njega' ili 'što će u toj vezi'? Dakle, svi smo mi grešni, ali najviše oni koji dozvole da se izgubi jedan život", rekla je Ćesir Škoro, poručivši svima da otvore uši i oči te da govore kako bi se spriječilo nasilje nad ženama i djevojčicama.  

Protesti protiv femicida, nasilja nad ženama i djevojčicama pod nazivom "Niti jedna više" danas je održan u šest gradova u BiH.

Organizatori protesta uputili su i zahtjeve institucijama, pravosuđu i vlastima, s nadom da će podržati njihovu borbu za sigurnije društvo za sve žene i djevojčice u BiH.

Zahtjevi su upućeni policiji, tužiteljstvu, te sudovima da zaštite žrtve i osiguraju obveznu procjenu rizika za sva djela nasilja nad ženama na svim razinama vlasti u BiH, kao i da pruže svu potrebnu podršku žrtvi nasilja u kaznenom postupku. Traži se i da se poveća dostupnost i efikasnost besplatne pravne pomoći za žrtve nasilja te osigura da sve žrtve budu adekvatno informirane o svojim pravima i dostupnim uslugama.

Također, zakonodavcima su upućeni zahtjevi da se femicid prepozna kao posebno kazneno djelo, kao i da zakonodavstva na svim razinama trebaju prepoznati djecu kao žrtve nasilja u obitelji, ali i propisati obavezu uspostavljanja jedinstvene baze podataka, sustav prikupljanja podataka o slučajevima nasilja, te registar počinitelja nasilja.