U Mostaru sve veći pritisak na javne kuhinje, svaki dan neko novi traži komad hljeba
Sekretar Crvenog križa Grada Mostara Alen Kajtaz za naš portal kaže kako je porast broja siromašnih građana iz dana u dan vidljiviji, na osnovu zahtjeva pomoći u ovoj humanoj organizaciji, a ponajprije po broju obroka koji se svakodnevno povećava u Javnoj kuhinji koja djeluje pod njihovim okriljem.
"Broj korisnika Javne kuhinje u odnosu na 2019. godinu, kad je bilo 320 korisnika se povećao na 390, što je za 20 procenata više", kaže Kajtaz za Klix.ba, navodeći kako nema dana da se ne pojavi nova osoba koja traži komad hljeba.
Pored pritiska pojave većeg broja gladnih osoba i rad kuhinje je uvelike otežalo poskupljenje goriva i osnovnih životnih namirnica, pa tako po njegovim riječima nedostaje sredstava za pokrivanje osnovnih namirnica za pripremu hrane, jer trenutno jedan obrok košta 3,22 KM.
Direktor Pučke kuhinje Franjo Slišković nam priznaje da ni kod njih nije stanje drugačije.
On nam pojašnjava da su kriteriji za prava korištenja njihovih usluga jako stroga, te prema pravilniku iz 2007. godine pravo mogu ostvariti samo osobe koje mjesečno nemaju primanja veća od 90 KM, što je ispod svakog praga podnošljivosti.
"Realno je broj ljudi koji imaju potrebu za pomoć daleko veći od postojećih korisnika. Mi dnevno podijelimo 165 obroka u prosjeku. Ali nema dana da ne dođe hranu tražiti neko ko nije ostvario pravo na korištenje kuhinje i mi ga ne možemo ostaviti bez obroka, tako da još nikoga nismo vratili", kaže Slišković za Klix.ba.
Ističe kako ova ustanova za sada uspijeva opslužiti sve građane koji dolaze po spasonosne zalogaje, ali, ako se nastavi trend porasta gladnih građana upitno je kako će dalje funkcionirati.
Veliki je pritisak i na kuhinju Udruženja Zajedno za naš grad koje dnevno dostavi 90 obroka na kućni prag starim i iznemoglim osobama u socijalnoj potrebi na širem području Mostara.
Predsjednik tog Udruženja Nermin Mehić kaže da pritisak gladnih građana ne mogu podnijeti, jer ih ne mogu uvrstiti u redovnu opskrbu hranom.
"Mi na kućni prag donosimo hranu za 90 osoba, a uz rast cijena prehrambenih proizvoda i goriva dolazimo u fazu kad nam je otežan rad“, iskreno će Mehić za Klix.ba.
Ističe da se financiraju uglavnom donatorskim sredstvima, dok od Grada Mostara dobiju svega pet hiljada KM mjesečno, iako provode brojne druge aktivnosti.
Ali uprkos teškoćama, tvrdi da gladnu osobu nikad nisu vratili bez da je nahrane, iako je takva pojave sve češća u Mostaru i stavlja ih u nezavidan položaj.
Pojašnjava da za njih ne mogu brinuti svakodnevno i smatra da se moraju poduzeti hitne mjere unutar institucija da se takvim osobama pomogne.