U Narodonom pozorištu obilježen Dan Evrope uz koncert Sarajevske filharmonije
"Muzika i kultura svjedoče o onome što nas povezuje naročito u turbulentnim vremenima. Klasična muzika je jedna od evropskih vrijednosti koja nas ujedinjuje već stoljećima. Ona prevazilazi naše svakodnevna rasprave i diskusije i mnogo je snažnija poveznica nego mnoge političke deklaracije", istakao je specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark.
Dodao je kako zajedničko kulturno nasliješe ujedinjuje sve evropske zemlje podjednako, bez obzira na to da li su članice Evropske unije.
"To će nas nadživjeti baš kao i Evropska unija koja je prošle godine bila predmet napada. Osporavano je njeno postojanje, često je okrivljena za probleme koje u stvarnosti nemaju veze s njom ali nakon 60 godina mira, stabilnosti i nezapamćenog ekonomskog blagostanja odgovor na pitanje treba li nam EU je očigledan", rekao je Wigemark.
Priznao je da je doživio olakšanje zbog pobjede Emmanuela Macrona na izborima u Francuskoj.
"Širom Evrope javljale su se političke snage koje žele okriviti druge za brojne svoje unutrašnje probleme. Svi mi koji vjerujemo da je Evropa jedini put naprijed koji će nas spriječiti da se vratimo u mračnu historiju oslabljenog i podijeljenog kontinenta smo nakon uvjerljive pobjede na izborima u Francuskoj doživjeli olakšanje", rekao je.
Istakao je da su demokratija, tolerancija, uejdninjenost u različitosti i poštivanje osnovnih ljudskih prava su u samom srcu ideju Evropu.
"Nismo ni po čemu bolji od drugih, dijelimo m,noge slične i i ste probleme sa društvima van EU i drugim kontinentima. Nikada se ne smijemo poigravati s našim vrijednostima, to smo jednom uradili i to je rezultiralo najgorim sukobom u historiji čovječanstva", podsjetio je.
Dodao je da će BiH kao multietničko i multireligijsko društvo morati prilagođavati vrijednsotima EU.
"Ovaj put će biti kompliciran, ponekad bolan, al i druge zemlje zapadnog Balkana BiH pripada EU. Poduzeli ste niz ključnih promjena, uključujući podnošenje aplikacije za članstvo u EU, a sada je ključno zadržati postignuti zamah i izbjeći bilo kakve zastoje na ovom putu. potrebno je još reformi u privredi, javni sektor je preglomazan i preskup, a često niej u mogućnosti građanima pružiti usluge koje plaćaju, potrebno je otvoriti još mnogo radnih mjesta i spriječiti korupciju ", rekao je Wigemark.
Istakao je da iako razvoj kulture kompromisa i konsenzusa najvažniji kriterij kod pridruživanja EU, iako nije naveden u pravnoj stečevini EU niti je postavljen kao pitanje u okviru upitnika.
O značaju 9. maja govorio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
"Obilježavamo ga kao Dan pobjede nad fašizmom i želim da čestitam onima koji su učestvovali u Narodnooslobodilačkom ratu i njihovim potomcima. Zahvalan sam nevladinim organizacijama koji su širom BiH danas pokazali da se BiH i dalje bori protiv fašizma. Antifašističke vrijednosti u BiH su značajne i moramo ih razvijati, ne samo riječima nego i djelima", rekao je Ivanić.
Podsjetio je da 9. maj također Dan Evrope te je izrazio nadu da ćemo uskoro slaviti ovaj dan kao punopravna članica EU.
"Prihvatajući evropske vrijednosti mnogi sukobi će nestati. Na nama je najveća obaveza i najveći napor moraju dati političke strukture. Kao što je ambasador Wigermark kazao mi imamo mnogo toga i za donijeti Evropi, osim zanimljive politike, a to je priroda, bogata kultura, ali i težak rad", rekao je Ivanić.
Na kraju je istakao svoje uvjerenje da smo bliži pridruživanju EU nego što mislimo.
Dan Evrope se slavi svake godine 9. maja povodom godišnjice historijske Šumanove deklaracije koja je postavila osnovne temelje na kojima je izgrađena EU. To je i prilika da se slave dostignuća EU - trajni mir, ekonomska saradnja i kretanje bez granica.