Sudija Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Fausto Pocar je izjavio novinarima da je bitno da će nakon dvadesetogodišnjeg rada na prikupljanju različitih materijala, ti materijali biti dostupni sada i javnosti, a ne samo istraživačima i historičarima.
Po njegovim riječima, bitno je da će tim materijalima sada, kroz Informacijski centar, imati pristup i populacija na koju je rat direktno utjecao "i da će kroz sve te materijale moći da se vide, ne samo konkretne, finalne presude nego i sjećanja i svjedočenja ljudi koji nam konkretno govore o istini, o onome što se desilo".
"Dokumenti u samom centru, u arhivu su jako kompleksni, teški, dugi, komplikovani dokumenti u kojima se također navode diskusije o pravu i često je potrebno da ih eksperti tumače. Svi imaju pristup tim dokumentima, toj arhivi, ali to često nije dovoljno, jer je potrebno da i privatne osobe mogu vidjeti šta je nađeno tokom istraga Tribunala", navodi Pocar.
Ocijenio je da je velika stvar i važnost ovog centra da on ima adekvatno osoblje koje u takvim kompleksnim istraživanjima može pomoći javnim osobama da dođu do informacija i do činjenica.
Pocar kaže da je zasad ovo jedini centar, međutim, ideja je da imaju više sličnih centara i u BiH i u regiji - u Hrvatskoj i u Srbiji.
"Da bi se to ostvarilo moramo imati pozitivne reakcije na uspostavu ovog centra", smatra Pocar.
Najavio je da će još jedan centar biti u Srebrenici, "on još uvijek nije dovršen, ali će biti uspostavljen".
Glasnogovornik ICTY-ja Nenad Golčevski je kazao da će korisnici ovog prvog informativnog centra koji će biti osnovan u Sarajevu imati pristup više od 400 hiljada dokumenata iz sudskih procesa pred Tribunalom. Od toga blizu 100 hiljada su dokazni predmeti.
"Dakle, direktno dokumenti koji svjedoče o samim zločinima koji uključuju više od 3.000 video-snimaka koji su sačinjeni u vrijeme počinjenja zločina. Također, sadrže fotografije sačinjene u tom periodu, artefakte, predmete koji su pronađeni na mjestima zločina, u masovnim grobnicama i slično", pojasnio je Golčevski.
Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić je ocijenio da je za grad Sarajevo i za ovo zemlju, arhiva Haškog tribunala jako bitna, „rekao bih ključna“.
"Ona je ključna za suočavanje s prošlošću, jer bez suočavanja s prošlošću mi ne možemo graditi mir i stabilnost i ne možemo graditi svoju budućnost", smatra Komšić.
Komentirajući činjenicu da će Informativni centar biti smješten u Vijećnici, gradonačelnik Komšić je kazao kako misli da to jeste pravo mjesto i simbolički, a i stvarno najbolje mjesto gdje ta arhiva može biti smještena.
Vršilac dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gordana Tadić je izjavila novinarima da je otvaranje informativnog centra u Sarajevu od velikog značaja za BiH, a posebno za pravosuđe i Tužilaštvo BiH.
"Mi smo dali svoj doprinos u ovome projektu, jer Tužilaštvo BiH u svom okviru ima poseban odjel za ratne zločine koji ima veliki broj riješenih predmeta. Ali pred nama je dug posao za rješavanje preostalih nerješenih predmeta i stoga će ova arhiva, koja će biti dostupna tužiocima Tužilaštva BiH, biti od neizmjerne koristi u daljem radu", navela je Tadić.
Predsjednica Udruženja "Majke enklava Srebrenica i Žepa" Munira Subašić je istaknula da bez istine nema ni pravde, bez pravde nema povjerenja, a bez povjerenja nema pomirenja.
"Koliko je to važno za nas majke, više je važno za našu djecu koja ostaju iza nas, da nešto nauče iz prošlosti da bi imali bolju i sretniju budućnost", poručila je Subašić.