S ovog mjesta je, istovremeno, odata počast svim vojnicima, poginulim u dosadašnjim ratovima te odaslana poruka mira kojom se na simboličan način slavi zajedništvo i bratstvo među narodima i zemljama Evrope i cijelog svijeta.
Centralna manifestacija povodom 101. godišnjce Bitke na Monte Meletti, koja svjedoči o velikoj požrtvovanosti i herojstvu, ali i o teškim ratnim stradanjima i pogubnim posljedicama, ove je godine organizirana u BiH.
Sjećanja na žrtvu, patnje i bol mladih vojnika svih zaraćenih strana evocirali su uime delegacija Austrije i Italije pukovnik Dieter Allesch i Carlo Lunardi te predstavnik i počasni predsjednik Udruženja bosanskohercegovačko-austrijskog prijateljstva generali Armije RBiH - Sulejman Vranj i Nedžad Ajnadžić, koji je i aktuelni načelnik sarajevske Općine Centar.
Istaknuli su pogubnost ratnih stradanja koja predstavljaju trajnu opomenu živima te pozvali na jačanje mira i odbacivanje svih oblika nasilja u svijetu, uz želju da dobro pobijedi zlo, a razum nadvlada iracionalne težnje za dominacijom i ugnjetavanjem.
"Mir moramo tražiti, njegovati i zahtijevati, mir je jedini način života za zajednički opstanak u cijelom svijetu", poručeno je s tradicionalne manifestacije kojom se promovira mir, zajedništvo i prosperitet na unutarnjem i globalnom planu.
Prisjetili su se u tom kontekstu i stradanja tokom minulog rata u Bosni i Hercegovini (1992.-1995.), apelirajući za izgradnju bolje i sretnije budućnosti naše zemlje u okviru Evropske unije.
Centralna manifestacija mira i sjećanja zaokružena je prigodnim vjerskim programom.
Bitka na Monte Meleti (Meletta) se odigrala 7. juna 1916. godine između austrougarske vojske i italijanske armije. U toj bici na južnoj, italijanskoj strani Alpa, italijanska armija je gurnuta duboko, prema sjevernom Jadranu. Bosanska jedinica u sklopu austrougarske armije, poznatija kao Druga bošnjačka regimenta pobijedila je italijansku armiju u herojskim jurišima.
Svi pripadnici regimente su se nazivali Bošnjacima bez obzira na vjersku pripadnost, a nosili su fesove kao zajednički simbol, koji je bio sive boje u ratu, a crvene u miru.
Eduard Wagnes je 1895. u Grazu komponovao vojni marš "Die Bosniaken kommen” (Bošnjaci dolaze). Mnogo kasnije napravljeno je veliko istraživanje u knjizi “Bošnjaci dolaze”, gdje je dokumentarno prikazano veliko herojstvo boraca Bošnjačke regimente.
U toj bici je poginulo 208 Bošnjaka svih vjera, a radi se o jedinici s najviše odlikovanja u austrougarskoj armiji.
Tradicionalno, svake godine obilježava se godišnjica Bitke na Monte Meletti, a od 2007. godine se godišnjica obilježava i u Sarajevu u organizaciji Društva bosanskohercegovačko-austrijskog prijateljstva.