U Sarajevu regionalna konferencija posvećena zdravstvenim izazovima mješovitih migracija
Konferenciju organizuje Dansko vijeće za izbjeglice u Bosni i Hercegovini uz podršku Ambasade Švicarske u BiH.
Okupljeni stručnjaci iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Grčke tokom dana će razmijenit iskustva, znanja i dobre prakse u rješavanju najbitnijih javnozdravstvenih izazova mješovitih migracija na balkanskoj ruti, što je itekako značajno za dobrobit osoba u pokretu i domicilnog stanovništva.
Uime Federalnog ministarstva zdravstva konferenciju je otvorio pomoćnik ministra Goran Čerkez, istaknuvši da su humanitarni akteri, nevladine organizacije i državne institucije od samog dolaska prvih osoba u pokretu na teritorij Bosne i Hercegovine, zahvaljujući dobroj saradnji, smanjili sve rizike po javno zdravstvo i uspješno odgovorili na zdravstvene potrebe osoba u pokretu.
Najbolji pokazatelj toga je COVID-19 pandemija. Naime, od prvog slučaja u BiH, organizacije uključene u odogovor na potrebe mješovitih migracija u saradnji s državnim institucijama donijele su niz preventivnih mjera - od dezinfekcije prostora, insistiranja na pojačanoj higijeni, radionica s migrantskom populacijom na njihovim maternjim jezicima, a kasnije i jačanju svijesti o imunizaciji.
Zagovaranjem i dobrom saradnjom s ministarstvima zdravstva i institutima za javno zdravlje, osobe u pokretu uvrštene su u redovni proces imunizacije protiv COVID-19.
Dobar primjer je i imunizacija djece, koja često nisu imala priliku da dobiju vakcinu po nekoliko godina ili nisu imali uopće priliku ni u svojoj zemlji na tako nešto.
Profesorica Aida Pilav je svojim predavanjem "Javnozdravstveni izazovi na zapadnom Balkanu: jučer, danas, sutra" sudionike na svojevrstan način uvela u regionalnu konferenciju, uz naglasak da se ove godine obilježava 100 godina institucionalnog javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini.
Dr. Jasmina Jandrić Kočić, iz Zavoda za javno zdravlje Sremske Mitrovice dat će 'Epidemiološki osvrt na migrantsku krizu u Srbiji, iskustva, izazovi i pouke' te naglasiti da je komunikacija između humanitarnih aktera i državnih institucija u Srbiji bila izazov u odgovoru na potrebe mješovitih migracija.
Dodatni izazov predstavljalo je odgovoriti na zdravstvene potrebe žena i omogućiti im potrebne preglede, kao i imunizacija djece te njihovo uključivanje u obrazovni sistem.
Srećom na sve su uspješno odgovorili zahvaljujući svijesti svih da su svi tu da pomognu onima kojima je pomoć najpotrebnija.
Prim. dr. Matijana Jergović iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" u Zagrebu izložila je temu 'Procjena i komunikacija zdravstvenih rizika za raseljene osobe', naglasivši važnost prevencije, kao i procjene, upravljanja i komunikacije rizika.
Dr. Apostolos Veizis iz INTERSOS-a iz Grčke govorio je o temi "Osobe u pokretu, javno zdravstvo i zdravstvena zaštita - iskustvo iz Grčke".
Naglasio je da nedostatak higijene, sanitarnih uslova, nedovoljnog boravka na svježem zraku može utjecati na zdravlje osoba koje borave u migrantskim kapovima te da što osobe duže hodaju do željene destinacije imju i više izražene povrede kože, tkiva, ekstremiteta i da su podložni infekcijama.
Prof. Miloš Delić, prevodilac Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju iz Novog Sada, govorio je o 'Značaju kulturalne medijacije u odgovoru javnog zdravstva na mješovite migracije', naglasivši koliko je važno razumjeti kulturu iz koje dolazi osoba u pokretu da bi se zadobilo povjerenje i adekvatno odgovorilo na potrebe, naročito zdravstvene prirode.
Završno je predavanje bilo "Analiza javno-zdravstvenih izazova mješovitih migracija u BiH: komparacija između 2021. i 2022. godine", koje je pripremio dr. Marko Isajlović, medicinski savjetnik u Danskom vijeću za izbjeglice u BiH, kazavši da usljed promjene u demografiji populacije koja je dolazila u našu zemlju postoji velika razlika u morbiditetu s porastom kožnih i infektivnih bolesti tokom ove dvije godine.
Pred kraj konferencije održat će se i panel diskusija "Jačanje regionalne suradnje u zdravstvenoj zaštiti i epidemiološkom praćenju mješovitih migracija" na kojoj će sudjelovati - Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH, Jasmina Jandrić Kočić, Zavod za javno zdravstvo Sremska Mitrovica, Erwin Cooreman, specijalni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini i Darko Paranos, Migrant Helath Coordinator, Međunarodna organizacija za migracije u BiH, saopćili su organizatori.