U svijetu je sve "Made in China", ali Bosni i Hercegovini kao da globalna sila ništa ne znači
U najmnogoljudnijoj zemlji svijeta u posljednjih 30 godina sve je u hiperrazvoju. U kratkom periodu od siromašne i zatvorene države postala je država koja bi uskoro u svemu mogla postati broj jedan. Da Bosna i Hercegovina to ne prepoznaje saglasan je sagovornik Klix.ba koji je kao bivši bosanskohercegovački ambasador u Indiji dobar poznavatelj prilika na Istoku.
Između Zapada i Istoka
Subašić je napomenuo da Bosna i Hercegovina ima vanjskopolitičku strategiju za koju je naveo da je okvirni, opći dokument kojim je iskazana orijentacija prema euroatlantskim integracijama te poboljšavanju bilateralnih odnosa, prije svega sa susjedima. Ukazao je da ova strategija može biti osnova za vanjskopolitičko djelovanje u različitim oblastima.
"Strategija prvenstveno potcrtava našu orijentaciju prema euroatlantskim integracijama, jačanje bilateralnih odnosa (prvenstveno sa susjedima), multilateralno djelovanje, ekonomsku diplomatiju, jačanje imidža, itd. Generalno veoma malo analiziramo, istražujemo, planiramo u vanjskopolitičkom djelovanju", ocijenio je.
Ocijenio je da je Bosna i Hercegovina u vanjskopolitičkom djelovanju, kao i u mnogim drugim sferama, inertna, neorganizovana i spora. Odluke često i izostaju.
"Kad se svemu doda to da važni akteri u donošenju odluka otvoreno odstupaju i od temeljnih principa iz strategije, dobijamo sumornu sliku o ukupnom stanju vanjskopolitičkog djelovanja", dodaje.
Kreator svjetskog poretka
Smatra da je upravo odnos prema Kini najslikovitiji pokazatelj nesnalaženja Bosne i Hercegovine u međunarodnim odnosima. Kinu je svrstao među one zemlje koje stvaraju, kako je izjavio, novi svjetski poredak.
"Kina je posljednjih godina napravila snažan iskorak na globalnoj međunarodnoj sceni. Oko toga postoji opća saglasnost kako među eoretičarima, tako i među akterima koji se na praktičan način bave međunarodnim odnosima. Zahvaljujući snažnoj ekonomskoj moći presudno utječe na uspostavljanje novog svjetskog poretka - novog bipolarnog sistema u kojoj je ova država akter kao rastuća supersila. Smatram da je ovu činjenicu veoma važno prepoznati i prilagoditi vanjskopolitičkom djelovanju", naglasio je.
Subašić ne misli da se bliskim odnosima s Kinom ugrožavaju odnosi sa Zapadom.
"Postoji bezbroj činjenica koje potvrđuju da je veoma važno Kinu imati za prijatelja. Naglašavam da se s Kinom mogu graditi snažna prijateljstva, a da se ni u kojem slučaju ne ugrožavaju naši principi i temeljne vrijednosti i orijentacija ka EU i NATO-u. Uostalom postoji mnogo primjera evropskih zemalja, iako su članice EU, koje razvijaju intenzivne i plodotvorne odnose s ovom silom", ukazao je.
Zabrinjavajući podaci
Pri stavu je da je Kina spremna jačati, kako je naveo, prijateljske bilateralne odnose u onoj mjeri u kojoj je to Bosna i Hercegovina spremna.
"Mi smo već morali imati precizan Akcioni plan djelovanja za saradnju s Kinom, uvažavajući naša generalna opredjeljenja i stremljenja u vanjskoj politici. Ovaj dokument je trebao biti rezultat široke rasprave sa učešćem kompetentnih aktera, uključujući i akademsku zajednicu. Nažalost, mi nemamo temeljit i sistematičniji pristup mnogim pitanjima koji se odnose na naše pozicioniranje na međunarodnoj sceni, a slučaj Kine to najjasnije potvrđuje", dodaje Subašić.
Izdvojio je podatke koji govore o neadekvatnom odnosu prema Kini.
"Želim ovdje napomenuti da, kao rezultat svega ovog, niti jedan ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine zvanično nije posjetio Kinu. Tamo odlaze svi sa Zapada, i sa Istoka te tamo prave poslove. Želim istaći jednu teško shvatljivu činjenicu - mi u ogromnoj Kini godinama imamo veoma oskudno diplomatsko predstavljanje, samo jednog do dva diplomata. Gotovo sve zemlje regiona imaju tri, četiri, a ponekad i pet diplomata. Usporedbe radi, Srbija ima deset diplomata, Hrvatska osam, Estonija, koja ima milion stanovnika, ima više od deset diplomata", ukazao je.
Za njega je Kina zemlja koja se konačno mora tretirati kao jedan od najvažnijih centara bosanskohercegovačkog političkog djelovanja. Poručio je da Bosna i Hercegovina u Kini mora imati kapacitirano diplomatsko predstavljanje.
Subašić je ponovio da postoji mnogo prostora za osnaživanje odnosa dvije države te da Kina želi osnažiti odnose. Podsjetio je da je riječ o zemlji koja podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Na Bosni i Hercegovini je da napravi konkretne korake.