U Tuzli poskupljuje grijanje, opozicija upozorila na povećanje cijena roba i usluga
Od 1. januara iduće godine građane Tuzle će dočekati nove cijene takozvanog centralnog grijanja koje će biti veće za okvirno 20 posto. U prvoj kategoriji su oni koji plaćaju fiksnu cijenu, po metru kvadratnom grijane površine te će oni umjesto 1,44 KM izdvajati 1,73 KM.
U drugoj kategoriji su oni kojima se cijena isporučene toplinske energije obračunava posredstvom kalorimetra pa će sa 56,24 KM sada izdvajati 67,49 KM po megavat satu, kao i sa 0,0073 KM na 0,0088 KM po metru kvadratnom dnevno za angažiranu snagu.
Direktorica Javnog preduzeća Centralno grijanje Tuzla Nermina Babajić kaže da se prijedlog o povećanju cijena grijanja zasnovao na povećanju svih troškova koje imaju.
"U sektoru isporuke toplinske energije, varijabilni troškovi od dobavljača porasli su 51,9 posto, imali smo povećanje cijene električne energije jer smo odlukom FERK-a izgubili status javnog snabdjevača, a najave su da će u 2025. godini biti povećanje cijene električne energije od 20 posto. Fiksni troškovi, nužni za održavanje sistema, porasli su od devet do čak 80 posto, ovisno o kojim elementima sistema je riječ", pojašnjava Babajić.
Bez povećanja cijena centralnog grijanja, Babajić je kazala da bi to javno preduzeće u idućoj godini imalo gubitak od čak dva miliona i 926 hiljada KM. Međutim, opozicija se usprotivila povećanju cijena isporuke toplinske energije, navodeći da će ona izazvati lančana poskupljenja.
"Ako uzmete privredne subjekte koji zavise od cijene centralnog grijanja, imat ćete povećanje svih drugih proizvoda i usluga. Mislim da to nije dobro za građane Tuzle i to ne podržavamo. Nije opravdano, jer imate razliku od 200 posto u cijeni energije koju Centralnom grijanju isporučuje Termoelektrana Tuzla i cijeni po kojoj Centralno grijanje isporučuje krajnjim korisnicima, odnosno građanima", smatra šef Kluba vijećnika SDA Šefik Husić.
Vijećnik Bosanske stranke (BOSS) Mirnes Ajanović kaže da matematička procjena osnovanosti povećanja cijena grijanja nije osnov da Gradsko vijeće Tuzle to uradi.
"Povećanje cijene grijanja znači povećanje i ostalih usluga. Smatram da je vlast zakasnila, morali su reagirati prije, a s druge strane preuranili su, jer u ovakvim okolnostima možemo ići prema evropskim fondovima, s obzirom da se radi o ekologiji. Nisu tražili takvu vrstu pomoći, nisu ništa tražili ni od Vlade FBiH i države, a hoće da uzmu od građana. Mogli smo usloviti i Termoelektranu da smanji cijenu pare. Oni na području grada proizvode električnu energiju i novac, mi to trpimo i imamo pravo da tražimo", naglasio je Ajanović.
U sistemu daljinskog grijanja u Tuzli se nalazi više od 26 hiljada korisnika, a analiza Službe za ekonomski razvoj, poduzetništvo i poljoprivredu pokazala je da će povećanje cijene grijanja po metru kvadratnom iznositi 20,14 posto, odnosno za isporučenu energiju 20 posto te angažiranu snagu 20,55 posto.