Udruženje generala BiH: Zaustaviti ponovno podizanje optužnice "Dobrovoljačka ulica"
Podsjećaju da je o ovim događajima svoj konačni stav zauzeo i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Haagu.
"Podsjećamo da je Haško tužilaštvo 2003. godine, nakon uvida i analize svih dokaza, smatralo da ne postoji osnovana sumnja da su navedeni počinili teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava. Također je 2012. godine Tužilaštvo BiH 2012. godine donijelo odluku da se obustavi istraga u predmetu 'Dobrovoljačka ulica', zbog nedostatka dokaza protiv osumnjičenih, a sada se ponovo pokušava pritiscima na Sud BiH izdejstvovati sudski proces", navodi se u saopćenju.
Od Suda BiH i VSTV-a traže da analiziraju sve dosadašnje pokušaje Tužilaštva BiH da optuže osobe navedene u optužnici, a posebno da istraže mišljenja i stavove haških tužilaca koji su odbili "fingirane" dokaze koji su iz Beograda preko Banje Luke proslijeđeni u Haag 2003. godine.
Očekuju da će, nakon što sagleda sve te dokaze, Sud BiH odbiti potvrditi optužnicu.
Stava su da podizanjem optužnice u slučaju "Dobrovoljačka ulica" i pored ranije navedenih odluka i stavova relevantnih međunarodnih i domaćih pravosudnih institucija, bosanskohercegovačko državno Tužilaštvo je i definitivno potvrdilo da, nažalost, učestvuje u tome.
"Niti je u Bosni i Hercegovini bio građanski rat, a niti smo bili isti. Potvrdio je to svojim presudama sud Ujedinjenih nacija u Haagu. Žalosno je da se danas za tu istinu moramo boriti i u Sarajevu. U ratu smo zemlju od agresora branili oružjem, a naša najjača odbrana danas su presude i činjenice utvrđene u MKSJ zahvaljujući pravnim ekspertima iz cijelog svijeta, koji su se u haškim sudnicama borili i izborili za istinu o BiH", saopćeno je.
Bosna i Hercegovina je godinama meta mnogih negatora i raznih "eksperata" koji, kako je saopćeno, nameću svoje narative i historijski revizionizam, dok su časni branitelji prisiljeni da se brane u montiranim sudskim procesima.